Παρίσι 2024: Τελική Αναμέτρηση μεταξύ Αργεντινής και Μαρόκου 2-2: Αμφισβήτηση για τη Διακοπή ή την Ολοκλήρωση του Αγώνα. Εισβολή Μαροκινών Φιλάθλων μετά το Γκολ του Μεδίνα

Συναρπαστικός αγώνας μεταξύ της Αργεντινής και του Μαρόκου στο Σεντ Ετιέν σήμερα (24/7), κατά την έναρξη του Ολυμπιακού τουρνουά ποδοσφαίρου, λίγες ημέρες πριν την Τελετή Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων στο Παρίσι (26/7).

Καθώς ο Σουηδός διαιτητής Νίμπεργκ επιβεβαίωσε το γκολ του Μεδίνα στο 16ο λεπτό των καθυστερήσεων (106′), φαίνεται ότι διέκοψε αμέσως τον αγώνα, σύμφωνα με δημοσίευση της αργεντίνικης εφημερίδας Ole, ενώ και η επίσημη ιστοσελίδα των Ολυμπιακών Αγώνων αναφέρει ότι βρίσκεται ακόμη στο δεύτερο ημίχρονο.

Αμέσως μετά το γκολ της Αργεντινής και το σφύριγμα του Νίμπεργκ, φιλάθλοι του Μαρόκου εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο, με τον προπονητή της Αργεντινής, Χαβιέ Μασεράνο, να κατευθύνει τους παίκτες στα αποδυτήρια.

Μετά την αποκατάσταση της τάξης στο Σεντ Ετιέν και την αποχώρηση των ομάδων από το γήπεδο, διαπιστώθηκε ότι ο αγώνας δεν είχε ολοκληρωθεί, αλλά είχε διακοπεί από τους διαιτητές, αναφέρει το Reuters.

Ο διευθυντής του γηπέδου επιβεβαίωσε ότι ο αγώνας είχε διακοπεί και δεν είχε ξαναρχίσει, ενώ συζητείται η απόφαση για τη συνέχισή του.

Μέχρι εκείνο το σημείο (16ο λεπτό καθυστερήσεων) το Μαρόκο είχε προηγηθεί της Αργεντινής (νικήτρια στο τουρνουά των Ολυμπιακών το 2008 και 2004) στο γήπεδο Geoffroy-Guichard στο Σεντ Ετιέν (2ος όμιλος), με διαφορά δύο γκολ.

Μαζί με την ομάδα του Μασεράνο, αγωνίστηκε και ο μέσος του Ολυμπιακού, Σαντιάγκο Έσε (που αντικαταστάθηκε στο 71ο λεπτό με τον Φερνάντες), ο οποίος έδωσε την ασίστ στον Σιμεόνε, με το οποίο η Αργεντινή μείωσε σε 2-1.

Ο Σουφιάνε Ραχίμι, με ασίστ του Μπιλάλ Ελ-Καννούς, έβαλε μπροστά τους Αφρικανούς στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ενώ ήταν αυτός που στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (50′) διπλασίασε την διαφορά (2-0) από πέναλτι. Η παράβαση εξετάστηκε από τον Νίμπεργκ στο VAR για επίθετικό φάουλ.

Η Αργεντινή, μειώνοντας το σκορ, προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, καταφέρνοντας το στο 106ο λεπτό με τον Μεδίνα, ενώ δεν είναι ακόμη σαφές αν ο αγώνας έχει ολοκληρωθεί