Παρίσι 2024 – Τένις – Πρόοδος Σβιάτεκ στον 3ο γύρο στον δρόμο για το χρυσό

Η Πολωνή Ίγκα Σβιάτεκ πέτυχε σήμερα (29/7) μια εντυπωσιακή νίκη επί της Γαλλίδας Ντιανέ Παρί με 6-1, 6-1, προχωρώντας έτσι στον τρίτο γύρο των Αγώνων του Παρισιού και παραμένοντας σε καλό δρόμο για την κατάκτηση ενός χρυσού Ολυμπιακού μεταλλίου.

Η Νο. 1 του κόσμου, η οποία μόλις πριν από δύο μήνες κατέκτησε τον τέταρτο τίτλο της στο γαλλικό Open στο ίδιο γήπεδο, δεν άφησε περιθώρια αντίστασης στην Παρί, παρά την υποστήριξη που είχε από τους συμπατριώτες της, κερδίζοντας το πρώτο σετ σε μόλις 38 λεπτά.

Η 23χρονη Πολωνή, που θεωρείται το ακλόνητο φαβορί για τον Ολυμπιακό τίτλο, σημείωσε νωρίς break στο δεύτερο σετ, αποκτώντας προβάδισμα 2-0 και διατηρώντας τον έλεγχο της αναμέτρησης.

Με τα λάθη της Παρί να πολλαπλασιάζονται, η Σβιάτεκ καθάρισε εύκολα το δεύτερο σετ, σφραγίζοντας την νίκη της μέσω του σερβίς της αντιπάλου της.

Η Σβιάτεκ θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση την Κινέζα Γουάνγκ Σιγιού στον τρίτο γύρο.