«Πάτησε» την Μακάμπι ο Παναθηναϊκός

Μετά από μία πειστική εμφάνιση, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός έδωσε στο ΟΑΚΑ τέλος στο ευρωπαϊκό αρνητικό σερί των τριών ηττών.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 81-63 της Μακάμπι Τελ Αβίβ, για την 29η αγωνιστική της Euroleague, βελτιώνοντας σε 10-17 το ρεκόρ τους και υποχρεώνοντας την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου στη 16η ήττα της σε 27 αγώνες.

Ο Παναθηναϊκός εξαργύρωσε απόψε το αμυντικό «στραγγάλισμα» του πρώτου δεκαλέπτου, όταν περιόρισε τη Μακάμπι σε 9 πόντους, αλλά και την ψυχραιμία που επέδειξε στην τρίτη περίοδο, μετά την εντυπωσιακή επιστροφή των Ισραηλινών στη διεκδίκηση της νίκης (58-55 στο 30΄).

Μία ψυχραιμία που μεταφράστηκε σε νέο αμυντικό ρεσιτάλ στον… επίλογο, κρατώντας τους φιλοξενούμενους στους 8 πόντους και μετατρέποντας τους σε… σάκο του μποξ μέχρι το τελικό 81-63.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου οδήγησε την επίθεση του Παναθηναϊκού και με 20 πόντους, κάλυψε το κενό του Νεμάνια Νέντοβιτς στην επίθεση.

Εξαιρετικός ο Άαρον Γουάιτ (15π.) του πρώτου ημιχρόνου, όπως επίσης και οι διψήφιοι Μάριο Χεζόνια (12π.) και Ντίνος Μήτογλου (12π.). Από τους Ισραηλινούς, ο Σκότι Ουίλμπεκιν ήταν απελπιστικά μόνος για την υπέρβαση (14π.).

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 43-30, 58-55, 81-63