Πέρασε και από τη Γένοβα η Μίλαν

Το «Λουίτζι Φεράρις» δεν αποτέλεσε πρόβλημα για τη Μίλαν, που πέρασε με 2-1 από την έδρα της Σαμπντόρια, για τη 10η αγωνιστική στη Serie A και όχι μόνο συνέχισε να οδηγεί την κούρσα στο καμπιονάτο, αλλά αύξησε εκ νέου τη διαφορά από τη δεύτερη Ίντερ στους 5 βαθμούς.

Ο Στέφανο Πιόλι δεν είχε διαθέσιμο τον ηγέτη του (Ιμπραΐμοβιτς), αλλά το σύνολο που έχει δημιουργήσει ρολάρει πολύ καλά και χωρίς τον Σουηδό σταρ. Οι «ροσονέρι» προηγήθηκαν 1-0 στο πρώτο ημίχρονο με πέναλτι του Φρανκ Κεσί, που καταλογίστηκε σε χέρι του Γιακούμπ Γιάνκτο και σε φάση που εξετάστηκε από το VAR.

Ο Σάμι Καστιγέχο έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του, σκοράροντας στο 77ο λεπτό, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Άλμπιν Έκνταλ.