Περίπλοκη νίκη για τη Νάπολι με πέναλτι του Κβαρατσκέλια στην Έμπολι

Το γκολ-πέναλτι του Κβαρατσκέλια (63′) επέτρεψε στην Νάπολι να φύγει νικήτρια (1-0) από το «Carlo Castellani» και την αναμέτρησή της με την Εμπόλι του Ντ’ Αβέρσα, που δημιούργησε μεγάλες δυσκολίες – ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο – στην πρωτοπόρο.

Ωστόσο, οι μεγάλες ομάδες φαίνονται και από τις λεπτομέρειες. Μετά από 60 λεπτά αβέβαιου παιχνιδιού, έφτασε στη Νάπολι το πέναλτι για φάουλ στον Παλιτάνο, το οποίο ο Κβαρατσκέλια μετέτρεψε σε γκολ, με την απόφαση να επιβεβαιώνεται μέσω Var.

Στη συνέχεια, η ομάδα του Αντόνιο Κόντε κατάφερε να υπερασπιστεί το προβάδισμά της χωρίς προβλήματα και οι 6.000 Ναπολιτάνοι που βρέθηκαν στο γήπεδο μπόρεσαν να πανηγυρίσουν μία ακόμα επιτυχία.