Περιστέρι: Εντυπωσιακή νίκη με τον Αβδάλα στο επίκεντρο και αυξημένο ενδιαφέρον από ομάδες του ΝΒΑ (vids)

Ο Αβδάλας εντυπωσίασε στο Περιστέρι, προσελκύοντας σκάουτερ του ΝΒΑ με την εξαιρετική του εμφάνιση. Το Περιστέρι σημείωσε χθες (13/10) την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη άντεξε στην αντεπίθεση του Πανιωνίου και με μια εξαιρετική τελευταία περίοδο (21-10) κατάφερε να πάρει εκείνη το ροζ φύλλο αγώνα. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Νεοκλής Αβδάλας. Ο Έλληνας γκαρντ, δανεικός από τον Παναθηναϊκό, έδειξε τον δρόμο στο τέταρτο δεκάλεπτο και σκόραρε τους 10 από τους συνολικά 16 πόντους του σε εκείνο το σημείο. Αυτή η φετινή σεζόν μπορεί να αποδειχθεί κομβική για την καριέρα του.

Η εντυπωσιακή του εμφάνιση ήρθε την κατάλληλη στιγμή, καθώς σκάουτερ από το ΝΒΑ, συγκεκριμένα από τους Ατλάντα Χοκς, παρακολούθησε από κοντά τα πεπραγμένα του. Μάλιστα, λίγες ημέρες πριν, είχαν στείλει άνθρωπο και οι Μπόστον Σέλτικς για να τον τσεκάρουν, επιβεβαιώνοντας ότι αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα στην Ευρώπη.

Ο νεαρός παίκτης έχει λάβει μέρος συνολικά σε 35 αγώνες πρωταθλήματος και πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνισή του κόντρα στον Πανιώνιο. Ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 16 πόντους, 3 κλεψίματα, 2 ριμπάουντ και 1 μπλοκ σε περίπου 18 λεπτά, σημειώνοντας μάλιστα πέντε ρεκόρ καριέρας.

Μέχρι στιγμής, ο Αβδάλας έχει την ευκαιρία να αναδείξει το ταλέντο του στην κατάλληλη ατμόσφαιρα, καθώς η ομάδα του Περιστερίου δίνει έμφαση στην ανάπτυξη νέων παικτών. Ο Γιώργος Λιμνιάτης έχει δηλώσει πολλές φορές ότι θα στηριχθεί στους νέους. Η ευκαιρία αυτή αναμένεται να τον οδηγήσει σε μια πιο σημαντική θέση στην ομάδα, επιτρέποντάς του να αναδείξει τις ικανότητές του και να πλησιάσει ακόμα περισσότερο το επίπεδο που οι ειδικοί αναμένουν από εκείνον.