Περιστέρι: Νίκη στο Μαρούσι με ηγέτη τον Ζούγρη

Το Περιστέρι αποδείχθηκε ανώτερο του αντιπάλου του, στο κλειστό του Αγίου Θωμά και χάρη στον «καυτό» Βαγγέλη Ζούγρη (24π., 4ρ., 2κοψ. και 2ασ.) επικράτησε πιο άνετα απ’ ότι δείχνει το τελικό 79-73 του Αμαρουσίου, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Greek Basketball League. Double double σημείωσε ο Κρις Κόφεϊ (13π., 10ρ.), ενώ διψήφιος ήταν για τους «κυανοκίτρινους» ο Σι Τζέι Χάρις (13π., 6ασ.).

Ο Νεοκλής Αβδάλας του Περιστερίου υπέστη διάστρεμμα στον αριστερό αστράγαλο και αποχώρησε κουτσαίνοντας από το παρκέ, περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα του Αμαρουσίου με το Περιστέρι. Ο Κάμερον Ρέινολντς ξεχώρισε από το Μαρούσι με 18π., ο Τζόναθαν Στόουβ σημείωσε 13 πόντους, ενώ 11 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν η συγκομιδή του νεαρού σέντερ Γιώργου Τανούλη που… φτιάχνει βαλίτσες για Άρη. Στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Αμαρουσίου, ο Λευτέρης Μαντζούκας (ο Παναθηναϊκός διέκοψε τον δανεισμό του στον Άρη και τον παραχώρησε δανεικό στο Μαρούσι) είχε 5 πόντους και 3 ριμπάουντ σε 18:41 λεπτά συμμετοχής.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη του Περιστερίου, ενώ το Μαρούσι συμβιβάστηκε με τη 2η ήττα του.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 34-43, 47-63, 73-79

Το Περιστέρι, ήταν ανώτερο του Αμαρουσίου. Οι παίκτες του Γιώργου Λιμνιάτη υπερτερούσαν σε όλους τους τομείς (1-7 κλεψίματα, 4-12 ασίστ, 6-9 λάθη). Το Μαρούσι ήταν άστοχο και δη στα σουτ δύο πόντων, έχοντας 42% ευστοχία. Το Περιστέρι ευστόχησε σε διπλάσια δίποντα (12 έναντι 6 του Αμαρουσίου) στο πρώτο 20άλεπτο. Από τους γηπεδούχους ξεχώριζε στο πρώτο μέρος με 11 πόντους ο Κάμερον Ρέινολντς. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στ’ αποδυτήρια με +9 (34-43) στο ημίχρονο.

Με επιμέρους σκορ 13-20 στην 3η περίοδο, το Περιστέρι έβαλε τις βάσεις για το «διπλό». Οι «κυανοκίτρινοι» προσπέρασαν και με +13 (47-60) με σερί 6-0 από τον Ζούγρη, για το 47-63 στο 30ό λεπτό. Ο Ζούγρης παρέμεινε συνδεδεμένος με το καλάθι και απλώς όταν το Περιστέρι έριξε ρυθμό, το Μαρούσι μείωσε στο τελικό 73-79.

Διαιτητές: Πουρσανίδης-Τσιμπούρης-Καλογριάς (Κυρτάτας)

ΜΑΡΟΥΣΙ (Νίκος Βετούλας): Σανόγκο 4 (1), Ρέινολντς 18 (3), Φρίντρικσον 5, Στόουβ 13 (1), Τανούλης 11 (2), Καρακώστας 11 (1), Στασινός, Άνταμς 1, Ιορδάνου, Γιαννόπουλος 5 (1), Λάντζεβαϊν 6, Μαντζούκας 5 (1)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Γιώργος Λιμνιάτης): Κόφι 13, Πουλιανίτης 6 (2), Χάρις 13 (2), Πέιτον 9 (1), Έντι 2, Πάπας 6 (1), Σταυρακόπουλος, Τσουργιάννης, Αβδάλας 4, Κάρμπερι 2, Ζούγρης 24