«Πέταξε» 2 βαθμούς η Αντβέρπ

«Πέταξε» τους τρεις βαθμούς της νίκης μέσα από τα χέρια της η Αντβέρπ , καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Λέουβεν στο «Μποζίλ Στάντιον», σε αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική της Pro League.

Ενώ ξεκίνησε φουριόζα η Αντβέρπ και προηγήθηκε με 2-0 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, χάρη στο αυτογκόλ του Ματιέ Μέρτενς (38’) και το πέναλτι του Μίχαελ Φρέι (45’+2’) δεν τα κατάφερε να πάρει την νίκη.

Ωστόσο, η ομάδα του Μπράιαν Μπρίσκε κατέρρευσε στην επανάληψη.

Η Λέουβεν αρχικά μείωσε με τον Τσενκ Οσκατσάρ (55’) κι εν συνεχεία ισοφάρισε με τον Λεβάν Σενγκέλια (76’).

Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε για τους φιλοξενούμενους ο Σεμπαστιέν Ντεβάστ, χωρίς ωστόσο να αλλάξει κάτι στο τελικό σκορ.

Με τον βαθμό αυτό, η Αντβέρπ έφτασε τους πέντε (5) έχοντας κι ένα παιχνίδι λιγότερο, ενώ η προτελευταία Λέουβεν έχει πλέον τέσσερις (4).

Η σύνθεση της Αντβέρπ (Μπράιαν Μπρίσκε): Μπουτέζ, Μπατάιγ (60′ Μπούτα), Ένχελς, Ντε Λαέτ, Βάινς, Γιουσούφ (46′ Φερστράτε), Ναϊνγκολάν (79′ Μπένσον), Μιγιόσι (60′ Μπαλικβίσα), Γκέρκενς, Φίσερ, Φράι (60′ Έγκεσταϊν).