Πήρε το εισιτήριο για το 2ο γύρο του Open της Μαδρίτης η Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη έσπασε σήμερα την κατάρα που την ήθελε να αποκλείεται στον 1ο γύρο του Open της Μαδρίτης, κερδίζοντας με ανατροπή την Ανισίμοβα με 2-1 σετ και παίρνοντας το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο.

Ήταν ένα ματς ιδιαίτερα ψυχοφθόρο για την Ελληνίδα πρωταθλήτρια, καθώς είδε την Αμερικανίδα αντίπαλό της να επικρατεί ολοκληρωτικά στο πρώτο σετ με 0-6. Η Σάκκαρη ανέκαμψε, ισοφάρισε αρχικά σε 1-1 (6-1) και τελικλα πήρε το ματς με το 6-4 του τρίτου σετ.

Πλέον, στο 2ο γύρο θα βρει απέναντί της τη νικήτρια του αγώνα ανάμεσα στην Ανέτ Κονταβέιτ και την qualifier, Νίνα Στογιάνοβιτς.

Σημειώνουμε ότι τόσο το 2018, όσο και το 2019, η Σάκκαρη είχε αποκλειστεί στον 1ο γύρο του τουρνουά, από τις Κίκι Μπέρτενς και Κάρλα Σουάρεζ Ναβάρο αντίστοιχα.