ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΤΖΕΚΑΣ / EUROKINISSI

Ποδοσφαιρική Πρωτομαγιά στη Λευκορωσία

Μία ποδοσφαιρική αναμέτρηση, αυτή της Σμολεβίτσι με την Ενερτζέτικ BGU Μινσκ, στο σημερινό πρόγραμμα του πρωταθλήματος στη Λευκορωσία.

Η Σμολεβίτσι παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα μετρώντας τρεις ισοπαλίες στις έξι πρώτες αγωνιστικές. Προέρχεται από την ήττα με 3-1 από τη Ντιναμό Μινσκ σε ένα ματς, όπου το σκορ την κολακεύει, με δεδομένο πως οι φιλοξενούμενοι πλην των τριών τερμάτων είχαν και άλλες ευκαιρίες για να σκοράρουν. Απλά “χρύσωσε” κάπως το χάπι με το αυτογκόλ του 73′ από τον Γκορόπεβσεκ.

Γενικώς δείχνει να έχει πολλά προβλήματα ειδικά στο δημιουργικό κομμάτι, ενώ σαφέστατα την έχει επηρεάσει το γεγονός ότι δεν παίζει στη φυσική της έδρας, αλλά στο Μπόρισοφ λόγω των έργων στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της. Επί των αγωνιστικών ενόψει του αποψινού ματς δεν φαίνεται να έχει να αντιμετωπίσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.

Από τις τρεις σερί νίκες στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος και τους ύμνους του τοπικού Τύπου, στις 3 σερί ήττες με προβληματικές εμφανίσεις για την Ενερτζέτικ. Τελευταία αυτή από τη Νεμάν. Έχασε με 3-0 σε ένα ματς, όπου παρουσιάστηκε στην κυριολεξία “διπρόσωπη”. Στο πρώτο 45λεπτο έβγαλε καλό πρόσωπο, είχε φάσεις για να βρεθεί μπροστά στο σκορ, όμως της σπατάλησε… Στο β’ μέρος λες και βγήκε “υπνωτισμένη”. Ήταν “άλλη ομάδα” προς το χειρότερο. Δέχθηκε στο 66′ το 1-0 και κατέρρευσε σαν χάρτινος πύργος με αποτέλεσμα να δεχθεί άλλα δύο τέρματα από το 72′ έως το 82′.

Προβληματίζει εσχάτως επιθετικά και είναι ένα θέμα στο οποίο καλείται να βρει λύση. Δεν υπολογίζεται ο τραυματίας Βασιλένοκ (αμυντικός, 0/0).

Εκτίμηση:

Με βάση την εικόνα των δύο ομάδων στα τελευταία ματς από πλευράς δημιουργίας το Under 2,5 αποτελεί πολύ λογική επιλογή, αλλά δεν πληρώνει καλά. Έτσι λέμε να πάμε στη 2η επιλογή μας και δη στο Χ Ημίχρονο με δεδομένο πως περιμένουμε σφιχτό ματς χωρίς πολλά ρίσκα από τις δύο ομάδες.