Προκριματικά Μουντιάλ: Η Βραζιλία συνέτριψε 4-1 την Ουρουγουάη – Τι έκανε η Αργεντινή του Μέσι (vids)

Ακόμη ένα βήμα πιο κοντά στην πρόκρισή τους στην τελική φάση του Μουντιάλ 2022 στο Κατάρ βρίσκονται Αργεντινή και Βραζιλία που συνέχισαν νικηφόρα τις υποχρεώσεις τους στα προκριματικά της Νότιας Αμερικής.

Η «αλμπισελέστε» κατέβαλε την αντίσταση του Περού με 1-0, χάρη στο γκολ του Λαουτάρο Μαρτίνες στο 43ο λεπτό.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το Περού έχασε πέναλτι στο 65ο λεπτό με τον Γιοσιμάρ Γιοτούν.

Από την πλευρά της, η «σελεσάο» επιβλήθηκε της Ουρουγουάης με 4-1 (!) έχοντας βάλει τα… θεμέλια της νίκης από τα πρώτα 18 λεπτά, όταν προηγήθηκε 2-0.

Στο μεταξύ, «ζωντανή» στη διεκδίκηση της πρόκρισης στα τελικά έμεινε η Βολιβία που συνέτριψε 4-0 την Παραγουάη.

Οι ηττημένοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν με πέναλτι, αλλά ο Σανάμπρια αστόχησε από την άσπρη βούλα στο 27΄.

Να σημειωθεί πως όλες οι ομάδες της Νότιας Αμερικής αγωνίζονται σε έναν όμιλο, οι πρώτες τέσσερις θέσεις του οποίου εξασφαλίζουν την παρουσία τους στην τελική φάση του Μουντιάλ, ενώ η ομάδα που θα καταταγεί 5η θα δώσει αγώνα μπαράζ με μία ομάδα από την ζώνη της Ωκεανίας.