Πρόκριση στα πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ

Τη διαδικασία των πέναλτι χρειάστηκε ο ΑΠΟΕΛ του Μαρίνου Ουζουνίδη για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ζρίνσκι (4-2) και να προκριθεί στα play off του Europa League. Ο αγώνας στην κανονική του διάρκεια και στην παράταση τελείωσε ισόπαλος, 2-2.  

Με βασικό σε ένα ακόμη ματς τον Βασίλη Μπάρκα η Σέλτικ νίκησε 1-0 εκτός έδρας την Ρίγα και προκρίθηκε στα play off του Europa League. Το γκολ των «καθολικών» πέτυχε στο 90ό λεπτό ο Ελιουνούσι, ο οποίος είχε περάσει αλλαγή στο ματς στο 82΄. 

Η Τότεναμ με δύο γκολ στο τελευταίο 20λεπτο από τους Σον (70΄) και Κέιν (79΄) επικράτησε με 3-1 επί της Σκεντίγια και πήρε το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, ενώ με τους Ζέκα και Οικονόμου στην ενδεκάδα (ο δεύτερος πέρασε αλλαγή στο 68΄ αντί του Σίγκουρτσον) η Κοπεγχάγη δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στην πολωνική Πιάστ Γκλίβιτσε (3-0). 

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα η Μίλαν επιβλήθηκε με 3-2 της Μπόντο Γκλιμτ, με τον Τσαλχάνογλου να πετυχαίνει 2 γκολ. 
Το σκορ της βραδιάς πέτυχε η Λίντσερ στην Αυστρία, όπου διέλυσε με 7-0 την Ντουνάϊτσκα Στρέντα. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν 5 γκολ στο β΄ μέρος.   

Ο Κολοβός ξεκίνησε στην ενδεκάδα της Σερίφ Τιρασπόλ (αντικαταστάθηκε στο 89΄ από τον Ντο Σάντος), αλλά η ομάδα της Μολβαδίας ηττήθκε με 3-5 στα πέναλτι από την Ντάνταλκ κι αποκλείστηκε.   

Βασικός σε όλο το 90λεπτο ήταν ο Βαγγέλης Παυλίδης με την φανέλα της Βίλεμ, ωστόσο, η ολλανδική ομάδα γνώρισε τη συντριβή στην έδρα της με 0-4 από την Ρέιντζερς.

Μπακασέτας και Τζαβέλας ήταν βασικοί με την Αλάνιασπορ, ωστόσο, η Ρόζενμποργκ επικράτησε 1-0 εντός έδρας και προκρίθηκε.   

Τα αποτελέσματα του Γ` προκριματικού γύρου του Europa League έχουν ως εξής:


Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)-Λεχ Πόζναν (Πολωνία)        0-5
Σεντ Γκάλεν (Ελβετία)-ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ)                   0-1 
Σαράγεβο (Βοσνία)-Μπούντουτσνοστ Π. (Μαυροβούνιο)    2-1
Σερίφ (Μολδαβία)-Ντάνταλκ (Ιρλανδία)                 3-5 πεν. (κ.αγ. & παρ. 1-1)
Αραράτ Αρμένια (Αρμενία)- Τσέλιε (Σλοβενία)          1-0 παρ. (κ.αγ. 0-0 
Ρίγα (Λετονία)-Σέλτικ (Σκωτία)                       0-1
Κουόπιο (Φινλανδία)-Σούντουβα (Λιθουανία)            2-0
Λέγκια (Πολωνία)-Ντρίτα (Κόσοβο)                     2-0
Κλάκσβικ (Νησιά Φαρόε)-Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία)    6-1
Τζουργκάρντεν (Σουηδία)-Κλουζ (Ρουμανία)             0-1
Φλοριάνα (Μάλτα)-Φλόρα Ταλίν (Εσθονία)               2-4 πεν. (κ.αγ. & παρ. 0-0)
Μούρα (Σλοβενία)-Αϊντχόφεν (Ολλανδία)                1-5
Μάλμε (Σουηδία)-Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ (Κροατία)        5-0
Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Πορτογαλία)-Αμπερντίν (Σκωτία)  1-0
Σαρλερουά (Βέλγιο)-Παρτιζάν (Σερβία)                 2-1 παρ. (κ.αγ. 1-1)
Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)-Αλάνιασπορ (Τουρκία)          1-0 
Βόλφσμπουργκ (Γερμανία)-Ντέσνα Τσερνίχιβ (Ουκρανία)  2-0
Φεχέρβαρ (Ουγγαρία)-Ρεμς (Γαλλία)                    4-1 πεν. (κ.αγ. & παρ. 0-0)  
Γρανάδα (Ισπανία)-Λοκομοτίβ Τιφλίδας (Γεωργία)       2-0
Ριέκα (Κροατία)-Κόλος Κοβαλίβκα (Ουκρανία)          24/09
Λίντσερ (Αυστρία)-Ντουναΐσκα Στρέντα (Σλοβακία)      7-0
Μίλαν (Ιταλία)-Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία)              3-2 
Σκεντίγια (Βόρεια Μακεδονία)-Τότεναμ (Αγγλία)        1-3 
Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο)-Βοϊβοντίνα (Σερβία)          2-1 παρ. (κ.αγ. 1-1) 
Ροστόφ (Ρωσία)-Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ)                1-2
Βίλεμ (Ολλανδία)-Ρέιντζερς (Σκωτία)                  0-4
Μπεσίκτας (Τουρκία)-Ρίο Άβε (Πορτογαλία)             2-4 πεν. (κ.αγ & παρ. 1-1)
Στεάουα Βουκ. (Ρουμανία)-Σλόβαν Λίμπερετς (Τσεχία)   0-2
Χάποελ Μπέερ Σεβά (Ισραήλ)-Μάδεργουελ (Σκωτία)       3-0
Κοπεγχάγη (Δανία)-Πιάστ Γκλίβιτσε (Πολωνία)          3-0 
Βασιλεία (Ελβετία)-Ανόρθωση (Κύπρος)                 3-2
Γαλατασαράι (Τουρκία)-Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία)       2-0
Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία)-Σεντερίσκε (Δανία)           3-0  
ΑΠΟΕΛ (Κύπρος)-Ζρίνσκι (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)           4-2 πεν. (κ.αγ. & παρ. 2-2)
ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία)-B36 Τόρσχαβν (Νησιά Φαρόε)  3-1 

 

ΘΕΜΗΣ ΤΟΓΙΑΣ

©Πηγή: amna.gr