Πρόκριση στα πέναλτι για τον Ολυμπιακό

Στα πέναλτι χρειάστηκε να φτάσει ο Ολυμπιακός, για να κάνει το 2-0 επί του Εθνικού για να πάει στα τελικά της Α1 υδατοσφαίρισης Γυναικών.

Μετά από ένα συγκλονιστικό δεύτερο ημιτελικό των πλέι-οφ, οι πρωταθλήτριες Ευρώπης επικράτησαν με 16-15 και πήραν το εισιτήριο για τους τελικούς, όπου θα αντιμετωπίσουν το νικητή της σειράς μεταξύ Γλυφάδας και Βουλιαγμένης (ο ΝΟΒ νίκησε νωρίτερα με 13-11 στο Λαιμό, ισοφάρισε σε 1-1 και τα πάντα θα κριθούν την Τετάρτη).

Το πειραϊκό ντέρμπι εξελίχθηκε σε μεγάλη μάχη, με τον τυπικά γηπεδούχο Εθνικό να επιστρέφει από το -3 και να ισοφαρίζει σε 11-11.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν απόλυτα ισορροπημένο (6-6, αν και ο Ολυμπιακός είχε προηγηθεί 6-3), αλλά στο τρίτο οκτάλεπτο οι “ ερυθρόλευκες” έκαναν σερί 3-0 και προηγήθηκαν 9-6 για να διατηρήσει τη διαφορά ως το 11-8, τρία λεπτά πριν τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά, όμως, οι κυπελλούχες Ευρώπης έκαναν την αντεπίθεσή τους και με δύο διαδοχικά τέρματα της Στεφανίας Χαραλαμπίδη ισοφάρισαν, 45 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Στη διαδικασία των πέναλτι, η ομογενής Ολυμπιονίκης έγινε από ήρωας, η μοιραία για τον Εθνικό, καθώς είχε 0/2. Στην πρώτη εκτέλεσή της νικήθηκε από την Ιωάννα Σταματοπούλου, αλλά στη συνέχεια Τζόνσον απέκρουσε το πέναλτι της Βάσως Πλευρίτου και έφερε ξανά το ματς στα ίσια.

Μετά την ολοκλήρωση των πέντε πρώτων εκτελέσεων, η Ελευθεριάδου ευστόχησε για τον Ολυμπιακό, η Στεφανία Χαραλαμπίδη αστόχησε ξανά και η ομάδα του Αλεξάντερ Τσίριτς διατήρησε το τριετές σερί νικών της στις εγχώριες διοργανώσεις.