Πρόκριση… στο ρελαντί για την Αϊντχόφεν

Εύκολη πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ολλανδίας πήρε η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League, Αϊντχόφεν, που επικράτησε εκτός έδρας της Φόλενταμ με 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν και τα δύο τέρματά τους στο β΄ ημίχρονο, ανοίγοντας το σκορ με τον Νόνι Μαντουέκε στο 51ο λεπτό και φτάνοντας στο τελικό 2-0 με πέναλτι του Ντένζελ Ντάμφρις στο 79΄.

Ο Ρότζερ Σμιντ χρησιμοποίησε τους Άνερσταλ, Μαξ, Μπάουμγκαρτλ, Τέζε, Ντάμφρις, Μάουρο Τζούνιορ (83΄ Πιρόε), Σανγκαρέ (76΄ Φέιν), Ροσάριο, Ιχατάρεν (46΄ Τόμας), Μάλεν (73΄ Ζάχαβι), Μαντουέκε (73΄ Γκουτιέρες).

Στις υπόλοιπες δύο αναμετρήσεις της Τρίτης (19/1), η Φίτεσε απέκλεισε την Ντεν Χάαγκ νικώντας την με 2-1 και η Εξέλσιορ τη Μάαστριχτ στα πέναλτι με 5-4, αφού η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε ισόπαλη 2-2.