Πρόκριση του Γιάννη Σγουρόπουλου στον 2ο γύρο του WTT Feeder Τσεχίας

Ο Γιάννης Σγουρόπουλος εξασφάλισε την πρόκριση στον 2ο γύρο του απλού ανδρών στο World Table Tennis Feeder της Τσεχίας, το βράδυ της Πέμπτης 22/08. Στο τουρνουά, που ξεκίνησε την 21η Αυγούστου στο Όλομουτς, ο Σγουρόπουλος υπερνίκησε τον νεαρό Τσέχο Ράντιμ Μόραβεκ με 3-0 σετ, προχωρώντας στους «32» και συνεχίζοντας την προσπάθειά του για μια καλή κατάταξη. Νωρίς το απόγευμα της Παρασκευής, αντιμετωπίζει τον Πάβελ Σίρουτσεκ, αθλητή της εθνικής ομάδας ανδρών της Τσεχίας, στοχεύοντας στην είσοδο στη 16άδα. Στο ίδιο τουρνουά συμμετείχε και η Μαλαματένια Παπαδημητρίου, η οποία, στον γύρο των «64», αγωνίστηκε σε αμφίρροπη αναμέτρηση με τη Σλοβένα Άνα Τοφάντ, αλλά αποκλείστηκε με 3-0 σετ, καθώς δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της.

Οι αγώνες θα ολοκληρωθούν την Κυριακή 25/08, περιλαμβάνοντας όλα τα ατομικά αγωνίσματα, με τους πρωταθλητές μας να συμμετέχουν μόνο στο απλό.

Ο Σγουρόπουλος ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση με τον αριστερόχειρα Μόραβεκ, όμως, με μικρή ανατροπή, βρέθηκε πίσω 8-5. Αντέδρασε εντυπωσιακά και, φθάνοντας στο σετ μπολ με πέντε συνεχόμενους πόντους, επικράτησε οριακά. Το δεύτερο σετ ήταν επίσης κλειστό, αλλά το κατέκτησε στην παράταση, σώζοντας σετ πόιντ του 20χρονου Τσέχου. Ο τετράκις πρωταθλητής Ευρώπης διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού, υπερέχοντας στο 3ο σετ και ολοκληρώνοντας τον αγώνα με σκορ (11-9, 15-13, 11-6).

Στον γύρο των «64», ο Πάβελ Σίρουτσεκ νίκησε τον Γερμανό Σεντρίκ Μέισνερ με 3-1 σετ, προκρινόμενος στον 2ο γύρο. Ο Τσέχος έχει συνεργαστεί στο παρελθόν με τον Παναγιώτη Γκιώνη στην πρωταθλήτρια Πολωνίας Μπογκόρια Γκρότζισκ. Ο Σγουρόπουλος θα αντιμετωπίσει τον Σίρουτσεκ στις 17:35 ώρα Ελλάδας (16:35 τοπική).

Στην αρχή της δεύτερης ημέρας στο Feeder του Όλομουτς, η Παπαδημητρίου αγωνίστηκε στον 1ο γύρο του απλού. Αν και έδωσε ισορροπημένο αγώνα με τη Σλοβένα Άνα Τοφάντ, τελικά ηττήθηκε με 3-0 σετ, με το τελικό σκορ να μην αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού. Όλα τα σετ έληξαν με οριακή διαφορά, με την Παπαδημητρίου να προηγείται 6-3 στο 2ο σετ και να έχει σετ μπολ με 10-9 στο 3ο (9-11, 9-11, 10-12).