Προκρίθηκε δύσκολα η Νάπολι

Την αντίπαλό της στην προημιτελική φάση του Coppa Italia περιμένει να μάθει η Νάπολι, η οποία έστω και δύσκολα επικράτησε στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» με 3-2 της Έμπολι και προκρίθηκε στους «8» του θεσμού όπου θ΄ αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα ανάμεσα στην Ρόμα και στην Σπέτσια.
Οι «παρτενοπέι» προηγήθηκαν δύο φορές με τους Ντι Λορέντσο και Λοσάνο, αλλά η «απάντηση» των φιλοξενούμενων ήρθε δις από τον Μπαϊράμι (33΄, 68΄).
Τη νίκη πρόκριση στην ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο έδωσε στο 77΄ ο Πετάνια.
Νωρίτερα, το πρώτο μεγάλο ντέρμπι της προημιτελικής φάσης θα διεξαχθεί στο Μιλάνο ανάμεσα στις δύο κορυφαίες ομάδες της πόλης. Η Ίντερ θ΄ αντιμετωπίσει τη Μίλαν στις 27/01, μετά τη σημερινή της (13/01) δύσκολη πρόκριση στην έδρα της Φιορεντίνα με 2-1 στη διαδικασία της παράτασης.
Χθες, η Μίλαν πέρασε στα πέναλτι το εμπόδιο της Τορίνο και σήμερα η «συμπολίτισσα», Ίντερ, χρειάστηκε το επιπλέον μισάωρο για να συνεχίσει στη διοργάνωση. Το γκολ που έστειλε τους «νερατζούρι» στους «8» πέτυχε ο Ρομέλου Λουκάκου με κεφαλιά στο 119′.
Η Ίντερ προηγήθηκε με το πέναλτι του Βιδάλ στο 40ό λεπτό, με τους γηπεδούχους να μην το βάζουν κάτω και να ισοφαρίζουν στο 57΄ με τον Κουαμέ. Το σκορ αυτό (1-1) δεν άλλαξε έως το φινάλε της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης και οι δύο αντίπαλοι οδηγήθηκαν στην παράταση.
Οι δύο ομάδες του Μιλάνου θ΄ αναμετρηθούν στις 27/1 σε νοκ-άουτ ματς που θα στείλει τη μία εξ αυτών στους ημιτελικούς.

Τα αποτελέσματα της φάσης των «16» στο Κύπελλο Ιταλίας και οι διασταυρώσεις στους προημιτελικούς έχουν ως εξής:

Μίλαν-Τορίνο         5-4 πέν. (κ.α. και παρ. 0-0)
Φιορεντίνα-Ίντερ     1-2 παρ (κ.αγ. 1-1)
Νάπολι-Έμπολι        3-2
Γιουβέντους-Τζένοα  21:45