Προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Β΄ Κατηγορίας η Εθνική Νεανίδων

Η Εθνική Νεανίδων προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18 Β’ Κατηγορίας, επικρατώντας της Ιρλανδίας με 62-45 στο ‘Olimpia Hall’ στο Πλοϊέστι, στον τελευταίο της αγώνα για την Α’ φάση της διοργάνωσης, καταλαμβάνοντας τη δεύτερη θέση στον Α’ όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 23-36, 34-48, 45-62

Η απόδοση της ελληνικής ομάδας στην άμυνα κατά τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου αποδείχθηκε κρίσιμη για τη νίκη, καθώς πρώτα ισορρόπησε το παιχνίδι και κάλυψε τη διαφορά των 9 πόντων με την οποία βρισκόταν πίσω στο σκορ (13-4, 6΄), ισοφαρίζοντας το σκορ σε 14-14, και στη συνέχεια πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά (14-19).

Μετά από εκείνη την ανατροπή, η Εθνική Νεανίδων περιόρισε τις δυνατότητες της αντιπάλου τους, χρησιμοποιώντας τη σφιχτή άμυνα και πετυχαίνοντας επιμέρους σκορ 3-10 στα αρχικά λεπτά της δεύτερης περιόδου για να διευρύνει τη διαφορά (17-29, 14΄), βάλλοντας τη βάση για τη νίκη.

Στο 27΄, η Ελλάδα προηγήθηκε με 18 πόντους (30-48), διατηρώντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό ακόμη και στην τελευταία περίοδο (40-59, 36΄), φέρνοντας την εκπροσωπούμενη ομάδα στη νίκη-πρόκριση στην οκτάδα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Στον πρώτο αγώνα της φάσης των ‘νοκ άουτ’, που θα διεξαχθεί την Παρασκευή (9/8), η Εθνική θα αντιμετωπίσει την πρώτη του Β’ ομίλου, με τις εκκρεμότητες αυτής της φάσης να ολοκληρώνονται απόψε (7/8).

Διαιτητές: Λι (Κίνα), Καρ (Αυστρία), Σέτκοβιτς (Μαυροβούνιο)

ΕΛΛΑΔΑ (Γκουζίνη): Στολίγκα 19 (5), Παρασκευοπούλου 2, Χατήρα 13 (3), Γιαπιτζόγλου 5 (1), Φελούρη, Σιουμουρέκη, Ζιάκα 2, Λιανούδη 4, Χωλοπούλου 6 (1), Σύρπα 11.