Προκρίθηκε στους «4» στο τουρνουά της Λιόν ο Τσιτσιπάς

Το εισιτήριο για τα ημιτελικά του “Open Parc Auvergne-Rhone-Alpes Lyon” σφράγισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, επικρατώντας με 2-0 σετ του Ιάπωνα Νισιόκα.

Ο Έλληνας πρωταθλητής επικράτησε με 6-3, 6-4 σε 67 λεπτά αγώνα και θα βρεθεί για 6η φορά στην τετράδα ενός τουρνουά για το 2021. Αντίπαλος του Τσιτσιπά στους «4» θα είναι ο Λορέντσο Μουζέτι, το Σάββατο (22/5), σε ένα “repeat” του ημιτελικού του Ακαπούλκο (Μάρτιος 2021). Τότε, ο Στέφανος είχε επιβληθεί άνετα στα δυο σετ και είχε προκριθεί στον τελικό του 500αριου τουρνουά στο Μεξικό.

Ο Τσιτσιπάς είχε επικρατήσει στην πρεμιέρα του Όπεν της Λιόν του Αμερικανού Τόμι Πολ με 6-1, 6-4 και σήμερα (21/5) πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του χωρίς απώλεια σετ. Στα πρώτα δυο ματς που έχει δώσει στη Λιόν ο Στέφανος Τσιτσιπάς, έχει χάσει συνολικά 12 γκέιμς (μ.ο. έξι ανά ματς).