Πρόωρο «αντίο» από το Roland Garros είπε ο Αγούτ

Πρόωρο τέλος είχε το Roland Garros για τον Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγούτ.

Το νο11 της παγκόσμιας κατάταξης γνώρισε την ήττα από τον προερχόμενο από τους προκριματικούς της διοργάνωσης, Χένρι Λαάξονεν, με 3-1 σετ, με τον Ελβετό να πετυχαίνει ίσως τη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας του.

Ο Αγούτ, νο10 στο ταμπλό του Γαλλικού Οπεν, «προσγειώθηκε ανώμαλα» μετά την άνετη νίκη του στην πρεμιέρα επί του συμπατριώτη, Βιλέλα Μαρτίνεθ. Απέναντι στο νο150 του κόσμου δεν μπόρεσε προβάλλει αντίσταση, εκτός από το δεύτερο σετ κι από τον 2ο κιόλας γύρο είπε «αντίο».

Ο Λαάξονεν έφτασε στον θρίαμβο μετά από περίπου δυόμιση ώρες αγώνα και στην επόμενη φάση του κορυφαίου Grand Slam θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Κέι Νισικόρι και τον Κάρεν Χατσάνοφ.

Με αυτή την επιτυχία ο Ελβετός τενίστας έφτασε τις πέντε συνεχόμενες στο Παρίσι, μιας και προέρχεται από το προκριματικό ταμπλό. Μάλιστα, οι τέσσερις τελευταίες νίκες του έχουν έρθει με απώλειες, χάνοντας από ένα σετ σε όλες.

Μεγάλες νίκες, χωρίς να χάσουν ούτε ένα σετ, πέτυχαν στη διάρκεια της ημέρας οι Τζον Ίσνερ και Φάμπιο Φονίνι. Ο Αμερικανός, που διανύει περίοδο εξαιρετικής φόρμας επικράτησε του Φιλίπ Κράινοβιτς με 7-6(6), 6-1, 7-6(5) και στον 3ο γύρο θα παίξει με το νικητή του αγώνα, ανάμεσα στον Τσιτσιπά και στον Μαρτίνεθ.

Από την πλευρά του ο Ιταλός, επιβλήθηκε του Μάρτον Φούτσοβιτς με 7-6(6), 6-1, 6-2 και στους «32» του θεσμού θ΄ αντιμετωπίσει τον Φεντερίκο Ντελμπόνις.