Πρώτη η Σενεγάλη, δεύτερη η Γουινέα

Συναρπαστικό ήταν το φινάλε και στον 2ο όμιλο του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, με τους αγώνες της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής, όπου η Σενεγάλη εξασφάλισε την πρωτιά μετά το 0-0 κόντρα στο Μαλάουι.

Στη δεύτερη θέση του γκρουπ τερμάτισε η Γουινέα, παρά την ήττα της από την Ζιμπάμπουε με 2-1, ενώ το Μαλάουι που ισοβάθμησε μαζί της στους 4 βαθμούς (αλλά είχε ηττηθεί με 1-0 στο μεταξύ τους παιχνίδι στις 10/01), διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες του για πρόκριση μέσω της 3ης θέσης, αφού η βαθμολογική συγκομιδή του μπορεί να του προσφέρει ένα απ’ τα τέσσερα τελευταία «εισιτήρια» για τη φάση των «16».

Στο “Kouekong Stadium” της πόλης Μπαφουσάμ σε ένα ιστορικό παιχνίδι, καθώς η Σαλίμα Μουκανσάνγκα από τη Ρουάντα έγινε η πρώτη γυναίκα που «σφύριξε» αγώνα σε τελική φάση του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, η Σενεγάλη «βολεύτηκε» με τη «λευκή» ισοπαλία κόντρα στο Μαλάουι, σε ένα παιχνίδι με ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Ο Πάπε Αμπού Σισέ του Ολυμπιακού έμεινε στον πάγκο, χωρίς να χρησιμοποιηθεί αυτή τη φορά από τον προπονητή του Αλιού Σισέ.

Την ίδια ώρα στο “Stade Ahmadou Ahidjo” του Γιαουντέ, η Ζιμπάμπουε αν και είχε ελάχιστες ελπίδες πρόκρισης μέσω των τρίτων θέσεων, έκανε την έκπληξη κόντρα στη Γουινέα επικρατώντας με 2-1, αλλά παρέμεινε στην τελευταία θέση του 2ου ομίλου.

Οι Μουσόνα και Μαλάτσι έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στην Ζιμπάμπουε, με τον Ναμπί Κεϊτά της Λίβερπουλ να μειώνει στο τελικό 2-1, που «σφράγισε» τις προσπάθειες των δύο ομάδων. Ο μεσοεπιθετικός Αγκιμπού Καμαρά του Ολυμπιακού δεν αγωνίστηκε καθόλου, λόγω τραυματισμού.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2022:

1ος ΟΜΙΛΟΣ
Μπουρκίνα Φάσο-Αιθιοπία                1-1
(24΄ Μπαγιαλά – 51΄ Κεμπεντέ)

Πράσινο Ακρωτήρι-Καμερούν              0-0
(53΄ Γκάρι Ροντρίγκες – 39΄ Αμπουμπακάρ)

2ος ΟΜΙΛΟΣ
Μαλάουι-Σενεγάλη                       0-0

Ζιμπάμπουε-Γουινέα                     2-1
(26΄ Μουσόνα, 43΄ Μαλάτσι – 49΄ Ν. Κεϊτά)

3ος ΟΜΙΛΟΣ
Γκαμπόν-Μαρόκο                        21:00
Γκάνα-Ν. Κομορος                      21:00

4ος ΟΜΙΛΟΣ
Αίγυπτος-Σουδάν                       19/01
Γουινέα Μπισσάου-Νιγηρία              19/01

5ος ΟΜΙΛΟΣ
Ακτή Ελεφαντοστού-Αλγερία             20/01
Σιέρα Λεόνε-Ισημερινή Γουινέα         20/01

6ος ΟΜΙΛΟΣ
Γκάμπια-Τυνησία                       20/01
Μάλι-Μαυριτανία                       20/01


*Οι δύο πρώτες ομάδες σε κάθε όμιλο προκρίνονται στους νοκ-άουτ γύρους (φάση των «16») και τις ακολουθούν και οι τέσσερις καλύτερες ομάδες που θα τερματίσουν στην 3η θέση των ομίλων.

 

©Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ