Πρώτη και περιμένει η Σίτι (1-0) – Πήρε τη ματσάρα η Μπρέντφορντ (4-3)

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Μάντσεστερ Σίτι που επικράτησε της Σαουθάμπτον και ανέβηκε ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας της Premier League.

Η Μπόρνμουθ μετά την Άρσεναλ έκοψε βαθμούς και από την Άστον Βίλα κάνοντας το 1-1 με… buzer beater, ενώ η Μπρέντφορντ με γκολ στις καθυστερήσεις πήρε τη ματσάρα κόντρα στην Ίπσουιτς με 4-3.

Στο Μάντσεστερ η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα πήρε μια… επαγγελματική νίκη απέναντι στη Σαουθάμπτον χάρη στο γκολ του Έρλινγκ Χάαλαντ μόλις στο 5ο λεπτό. Ο Νούνιες έκανε τη σέντρα στην περιοχή και ο Νορβηγός με σουτ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Οι Πολίτες κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και σκαρφάλωσαν ξανά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, περιμένοντας το αυριανό ντέρμπι ανάμεσα στη Λίβερπουλ και την Άρσεναλ.