Πρώτη νίκη για την Αυστραλία με double double της Σάμι Ουίτκομπ

Οι δύο ομάδες που ηττήθηκαν στην πρεμιέρα του 2ου ομίλου στο Ολυμπιακό Τουρνουά μπάσκετ γυναικών στη Λιλ, Αυστραλία και Καναδάς, συμμετείχαν σε έναν ιδιαίτερα κρίσιμο αγώνα στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, με τα «καγκουρό» να εξασφαλίζουν τη νίκη στο τέλος, επικρατώντας με 70-65. Η Αυστραλία, χάλκινη στο Παγκόσμιο Κύπελλο το 2022, αντιμετώπισε δύσκολα τον 4ο στην ίδια διοργάνωση Καναδά, την ώρα που ακόμα προσπαθούσε να ανακάμψει από την απρόσμενη ήττα στην 1η αγωνιστική από τη Νιγηρία. Να σημειωθεί ότι η διαφορά των πέντε πόντων, με την οποία νίκησε τον Καναδά, ενδέχεται να είναι σημαίνουσα στην περίπτωση ισοβαθμίας με Γαλλία και Νιγηρία.

Η νίκη της Αυστραλίας καθορίστηκε από την πιεστική άμυνά της στα τρία τελευταία λεπτά της 3ης περιόδου και στα τρία πρώτα της 4ης, την ώρα που ο Καναδάς έμεινε χωρίς σκορ για έξι λεπτά.

Η Σάμι Ουίτκομπ αναδείχθηκε πολυτιμότερη παίκτρια (MVP) της αναμέτρησης, με 19 πόντους, 10 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα! Μάλιστα, διαμόρφωσε το +12 (70-58), μόλις 1:08” πριν τη λήξη. Σημαντική συμπαραστάτρια ήταν και η Στεφ Τάλμποτ, η οποία πέτυχε 11 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Από την πλευρά του Καναδά, ο οποίος παραμένει χωρίς νίκη μετά από δύο αγωνιστικές, η Μπρίτζετ Κάρλτον σημείωσε 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 38-32, 51-44, 70-65