Πρώτη παρά την ισοπαλία η Σοσιεδάδ

Ντέρμπι με τα… όλα του ήταν το παιχνίδι στο Σαν Σεμπαστιάν, ανάμεσα στην πρωτοπόρο Ρεάλ Σοσιεδάδ και την τρίτη στον βαμθολογικό πίνακα Βιγιαρεάλ, με τις δύο ομάδες να μένουν στο ισόπαλο 1-1 για την 11η αγωνιστική της LaLiga.

Τα «κίτρινα υποβρύχια» προηγήθηκαν στο 6′ με πέναλτι του Μορένο, για να ισοφαρίσει ο Ογιαρθάμπαλ με τον ίδιο τρόπο στο 33ο λεπτό. Παρά την ισοπαλία, η Σοσιεδάδ ανέβηκε μόνη πρώτη στη βαθμολογία, έχοντας έναν βαθμό περισσότερο από την Ατλέτικο Μαδρίτης, όμως οι «ροχιμπλάνκος» έχουν και δύο ματς λιγότερα.

Νωρίτερα, η Γρανάδα ηττήθηκε στο Βίγκο από τη Θέλτα με 3-1, για την 11η αγωνιστική της LaLiga. Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στους ομίλους του Europa League προηγήθηκε στο 25ο λεπτό με τον Λουίς Σουάρες, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία και ανέτρεψαν το σκορ με τα γκολ των Νολίτο (27′), Μπαέζα (81′) και Μπελτράν (85′).

Η Γρανάδα αγωνίστηκε με τους: Ρούι Σίλβα, Ντουάρτε, Σάντσες, Βαγέχο (83′ Σόρο), Νέβα, Μίλα, Χερέρα (60′ Γκοναλόνς), Φουλκιέ (76′ Κίνι), Σουάρες (60′ Σολδάδο), Μολίνα (46′ Πουέρτας), Ματσίς.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 11ης αγωνιστικής της LaLiga και η βαθμολογία:

Βαγιαδολίδ-Λεβάντε            1-1