“Ραντεβού… αιωνίων” στους τελικούς της Α1 γυναικών

Μετά τον Ολυμπιακό που «καθάρισε» εύκολα την πρόκρισή του επί των Χανίων (3-0 νίκες), θέση στους τελικούς των play off της Α1 Μπάσκετ Γυναικών έκλεισε και ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε έστω και δύσκολα επί των Εσπερίδων με 77-66 στο «Παύλος Γιαννακόπουλος», επιτυγχάνοντας την τρίτη νίκη του (3-0) κόντρα στην ομάδα της Καλλιθέας

Οι Εσπερίδες αποδείχθηκαν «σκληρό καρύδι» για τις «πράσινες», παίρνοντας προάδισμα 7 πόντων στο πρώτο μέρος (20-27). Ο Παναθηναϊκός, που έχασε με τραυματισμό τη Χολμς (γύρισε τον αστράγαλό της), μείωσε κι έκλεισε το ημίχρονο στο 35-35, όμως οι φιλοξενούμενες -με κορυφαία την Πότερ- κατάφεραν να «χτίσουν» ξανά μία διαφορά 6 πόντων (51-57).

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε ξανά και με τις Λύμουρα και Γωγώ Σταμάτη (11 πόντους στην 4η περίοδο) έφτασε στη νίκη με 77-66, «σφραγίζοντας» την πρόκρισή της στους τελικούς.

Πρωταθλήτρια ομάδα θα αναδειχθεί αυτή που θα φτάσει πρώτη στις τέσσερις νίκες, με τον Ολυμπιακό να έχει προβάδισμα 2-0 από την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα: 13-13, 35-35, 51-51, 77-66

Τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων για τη Γ΄ φάση της Α1 μπάσκετ των γυναικών (σε παρένθεση το σκορ της σειράς) έχουν ως εξής: