Ρεκόρ για Λεβαντόφσκι με δύο γκολ στη νίκη της Μπαρτσελόνα επί της Σεβίλης με 5-1

Μέσα σε ένα τέταρτο της ώρας, από το 24ο έως το 39ο λεπτό, η Μπαρτσελόνα πέτυχε τρία γκολ και «καθάρισε» την υπόθεση νίκη απέναντι στη Σεβίλη, για να επικρατήσει εν τέλει, με 5-1, στο Ολυμπιακό Στάδιο της Βαρκελώνης, κατά την 10η αγωνιστική της LaLiga. Πρωταγωνιστής ήταν ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι που έκανε το 1-0 από το σημείο του πέναλτι που κέρδισε ο Ραφίνια στο 24ο λεπτό, αλλά και το 3-0 στο 39΄, όταν σε σουτ του Βραζιλιάνου έβαλε το πόδι του ο 36χρονος Πολωνός.

Ο Λεβαντόφσκι έγινε τρίτος σκόρερ σε συνολικά γκολ στα πέντε μεγάλα πρωταθλήματα της Ευρώπης με 366, μετά από τους Λιονέλ Μέσι και Κριστιάνο Ρονάλντο. Στη φετινή LaLiga, ο Πολωνός έχει 12 γκολ σε 10 αγωνιστικές. Ενδιάμεσα στα δύο γκολ του Λεβαντόφσκι, στο 28ο λεπτό, δίχτυα βρήκε για τους «μπλαουγκράνα» ο Πέδρι.

Ο 21χρονος Πάμπλο Τόρε, που πέρασε αλλαγή, στο 82΄ σκόραρε με σουτ από την περιοχή που βρήκε πάνω σε αμυντικό της Σεβίλλης, για το 4-0. Η ομάδα της Ανδαλουσίας απάντησε με τον Στανίς Μουζαμπό που μείωσε σε 4-1 στο 87′ από θέση τετ-α-τετ. Στο 88ο λεπτό, ο Τόρε πέτυχε το δεύτερο προσωπικό γκολ.

Ο Γκάβι, που ταλαιπωρήθηκε από έναν πολύ σοβαρό τραυματισμό, όχι μόνο επέστρεψε στην αποστολή, αλλά αγωνίστηκε κιόλας μετά από 349 μέρες.

Οι Καταλανοί παρέμειναν στο «ρετιρέ» με 27 βαθμούς, στο +3 από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 10ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της La Liga έχουν ως εξής:

Αλαβές-Βαγιαδολίδ            2-3

(6΄ Μαρτίνεθ, 90΄+7΄ Κίκε Γκαρθία – 17΄ πέν. Σιλά, 72΄ πέν. Αμαλάχ, 76΄ Ανουάρ)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Εσπανιόλ    4-1

(6΄ Βιβιάν, 28΄, 30΄ Ι. Γουίλιαμς, 55΄ Μπερένγκερ – 90+2΄ Τεχέρο)

Οσασούνα-Μπέτις              1-2