Έγραψε ιστορία η Σάκκαρη – Απέκλεισε τη Σβιάτεκ και πέρασε στους «4» – Δείτε τα Highlights του αγώνα (vid)

Ιστορία έγραψε πριν από λίγα λεπτά η Μαρία Σάκκαρη – Με… συνοπτικές διαδικασίες κέρδισε την Ίγκα Σβιάτεκ και περνά στα ημιτελικά του Roland Garros – Για πρώτη φορά δύο Έλληνες στα ημιτελικά ενός τουρνουά Grand Slam.

Είναι ξεκάθαρο πως βρίσκεται στην καλύτερη φόρμα της καριέρας της. Η Μαρία Σάκκαρη έγραψε ιστορία. Κέρδισε με 2-0 (6-4, 6-4) σετ την κάτοχο του περσινού Roland Garros, την Πολωνή Ίγκα Σβιάτεκ, και περνά στα ημιτελικά της χωμάτινης διοργάνωσης.

Οι στιγμές αυτές που ζει το ελληνικό τένις δεν έχουν ξαναυπάρξει. Χθες, ο Στέφανος διέλυσε με 3-0 σετ το Νο 2 του κόσμου Ντανιίλ Μεντβέντεφ και σήμερα η Σάκκαρη γίνεται η πρώτη Ελληνίδα τενίστρια που καταφέρνει να περάσει σε ημιτελικά διογράνωσης Grand Slam.

Αντίπαλος της στον ημιτελικό της Παρασκευής είναι η Τσέχα Κρεϊτσίκοβα (Νο 7 του κόσμου).

Μετά την νίκη της η Μαρία Σάκκαρη έκανε τις ακόλουθες δηλώσεις:

Ο αγώνας

Το ματς ξεκίνησε με την Σβιάτεκ στο σερβίς και την Σάκκαρη να έχει υπερβολικό άγχος που το πλήρωσε, χάνοντας το δικό της σερβίς στο δεύτερο game (break). Η Μαρία έκανε πολλά αβίαστα λάθη, ενώ η Σβιάτεκ τα εκμεταλλευόταν. Ωστόσο ύστερα κατάφερε να ηρεμήσει και η εικόνα άλλαξε.

Άρχισε να πιέζει από το δικό της σερβίς και απάντησε αμέσως στο μπρέικ (1-2), ενώ στα δύο επόμενα που σέρβιρε «έσβησε» διπλά μπρέικ πόιντς για να φτάσουμε σε ισοπαλία και στο 4-4. Εκεί πλέον έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της, έφτασε σε διπλό μπρέικ πόιντ και δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη κάνοντας το 5-4.

Με το σκορ να είναι 5-4, η Σάκκαρη σέρβιρε για το σετ και φυσικά δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Με εξαιρετικά σερβίς πήρε το game και μαζί το πρώτο σετ.

Να σημειωθεί, κάτι που δείχνει την εξαιρετική φόρμα στην οποία βρίσκεται γ Σάκκαρη πως το σετ αυτό που πήρε ήταν το πρώτο χαμένο σετ της Σβιάτεκ μετά από 11 σερί νίκες στο Παρίσι με 2-0!

Το πρώτο βήμα είχε γίνει. Με το μομέντουμ να είναι με το μέρος της στην εκκίνηση του 2ου σετ η Μαρία έκανε νέο μπρέικ, με το σκόρ να είναι 2-0.

Η Σβιάτεκ δεν πίστευε αυτό που γινόταν στο γήπεδο και στο 2-0 ζήτησε ιατρικό τάιμ άουτ και προς στιγμήν φάνηκε ότι εγκαταλείπει.

Τελικά επέστρεψε μετά από 10 λεπτά με δεμένο πόδι και η μάχη συνεχίστηκε, χωρίς όμως να αλλάξουν τα δεδομένα.

Η Μαρία κράτησε το σερβίς της, το ίδιο και η Σβιάτεκ στα δικά της game και έτσι φτάσαμε στο 5-4 και σε τριπλό ματς πόιντ. Η Σβιάτεκ έσβησε τα δύο πρώτα, αλλά με το τελευταίο της λάθος έστειλε τη Μαρία στους 4.