Roland Garros: Πέρασε στους «8» ο Νόβακ Τζόκοβιτς

Την πρόκριση στα προημιτελικά του μονού ανδρών του Roland Garros εξασφάλισε ο Νόβακ Τζόκοβιτς

Ο Σέρβος τενίστας έκαμψε την αντίσταση του Ντιέγκο Σβάρτσμαν (Νο 15 του ταμπλό) με straight sets (6-1, 6-3, 6-3), μετά από 2 ώρες και 17 λεπτά. O «Νόλε» συνεχίζει να δείχνει πως βρίσκεται σε δαιμονιώδη φόρμα, κάτι που φαίνεται πως έχασε μόνο επτά games από τον Αργεντινό τενίστα. Ο Τζόκοβιτς δεν έχει ηττηθεί ποτέ στην καριέρα του από τον Σβάρτσμαν, στις επτά μεταξύ τους «μονομαχίες» έως σήμερα.

Ο Σβάρτσμαν δεν απείλησε ουσιαστικό τον νούμερο 1 τενίστα στον κόσμο, παρά μόνο στις αρχές του 2ου σετ, όταν προηγήθηκε με 0-3. Η αντίδραση του Τζόκοβιτς ήταν άμεση, αφού με έξι σερί games πήρε το σετ με 6-3.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς τελείωσε το ματς με 55/81 κερδισμένους πόντους πίσω από το σερβίς του, δεχόμενος μόλις ένα break (1/8 break points ο Σβάρτσμαν).

Ο 34χρονος Σέρβος τενίδτας Νόβακ Τζόκοβιτς με τη νίκη του αυτή έφτασε τα 12 σερί νικηφόρα σετ στο Roland Garrs και πλέον μετρά αντίστροφα για τον 16ο προημιτελικό του και 13ο διαδοχικό στη χωμάτινη επιφάνεια του γαλλικού Όπεν. Σε συνδυασμό με τις εμφανίσεις του στο Masters της Ρώμης αμέσως πριν την έναρξη του Roland Garros, o «Νόλε» έφτασε τις εννέα σερί νίκες με κερδισμένα σετ (22-0).

Αντίπαλός του Νόβακ Τζόκοβιτς την ερχόμενη Τρίτη (31/5, 17:00 ώρα Ελλάδας) θα είναι ένας εκ των Ράφαελ Ναδάλ και Φίλιξ Οζέρ Αλιασίμ.