Σάκκαρη – Κουντερμέτοβα 2-0: Η Μαρία προκρίθηκε στον τέταρτο γύρο του Australian Open

Η Μαρία Σάκκαρη ήταν καταιγιστική κόντρα στην Βερόνικα Κουντερμέτοβα, επικράτησε 2-0 και προκρίθηκε στον τέταρτο γύρο του Australian Open

Για δεύτερη φορά στην καριέρα της η Μαρία Σάκκαρη είναι στις «16» του Australian Open. Κέρδισε την Βερόνικα Κουντερμέτοβα με 2-0 σετ (6-4, 6-1 σε 1 ώρα και 22 λεπτά) με την Αμερικανίδα Τζέσικα Πέγκουλα να είναι η επόμενη αντίπαλός της.

Στα του αγώνα τόσο η Ρωσίδα όσο και η Σάκκαρη δυσκολεύτηκαν στην αρχή να κρατήσουν το σερβίς τους, αφού αμφότερες δυσκολεύονταν να περάσουν το πρώτο σερβίς. Έτσι, τα break δεν άργησαν να έρθουν.

Η Ρωσίδα ξεκίνησε πολύ επιθετικά το ματς και προηγήθηκε με 3-1 και 40-0 στο σερβίς της, όμως από εκείνο το σημείο άλλαξαν όλα. Πήρε μόλις 2 games, η Σάκκαρη πήρε 11 και όλα τελείωσαν εύκολα για την Ελληνίδα τενίστρια.

Η Κουντερμέτοβα έδειχνε ότι δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει το παιχνίδι της Σάκκαρη. Έτσι κατέκτησε μόλις ένα game στο υπόλοιπο του αγώνα με την Σάκκαρη να κλείνει το σετ με 6-1 και να πανηγυρίζει την πρόκριση στον τέταρτο γύρο.