Σάκκαρη – Οσταπένκο: Χυδαίες βρισιές από την Λετονή

Απαράδεκτη η συμπεριφορά της τενίστριας απέναντι στην Σάκκαρη.

Ανέβηκαν οι τόνοι στον 2ο γύρο του Ostrava Open, με την Μαρία Σάκκαρη να δέχεται υβριστική επίθεση από τη Γελένα Οσταπένκο κατά τη διάρκεια του πρώτου σετ στη μεταξύ τους αναμέτρηση.

Οταν η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έκανε το break και προηγήθηκε με 4-3, έβγαλε μία κραυγή και πανηγύρισε με σφιγμένη τη γροθιά της. Η Λετονή αντίπαλός της προφανώς εκνευρισμένη από την απώλεια του παιχνιδιού, έβρισε χυδαία τη Σάκκαρη, η οποία διαμαρτυρήθηκε στον διαιτητή, αλλά εκείνος ισχυρίστηκε ότι δεν άκουσε κάτι λόγω των χειροκροτημάτων των θεατών.

Τότε η Μαρία Σάκκαρη ζήτησε την άμεση παρέμβαση της επιδιαιτήτριας του τουρνουά, στην οποία παραπονέθηκε πως η αντίπαλος της, την αποκάλεσε «γαμ*** πουτ***» και πως δεν έχει κανένα δικαίωμα να της μιλά με αυτόν τον χυδαίο και απαράδεκτο τρόπο.

Σάκκαρη-Οστράβα

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια δεν πτοήθηκε και τιμώρησε την αντίπαλό της για την απαράδεκτη συμπεριφορά , καθώς την διέλυσε με 2-0 σετ (6-4, 6-2). Με όπλο το εξαιρετικό της σερβίς, η Ελληνίδα τενίστρια είχε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και ήταν θέμα χρόνου να κάνει το break, το οποίο ήρθε τελικά στο 7ο γκέιμ και αποδείχθηκε αρκετό για να της χαρίσει το πρώτο σετ. Στο δεύτερο, η Σάκκαρη κυριάρχησε απόλυτα.

Η συμφιλίωση

Το τέλος των αγώνων φαίνεται να ηρέμησε τα πνεύματα, με την λήξη του αγώνα η Οσταπένκο απολογήθηκε στην Σάκκαρη και η τελευταία της ανταπέδωσε ένα χαμόγελο, δείχνοντας ότι συγχωρεί το παραστράτημα.