Σε τροχιά οκτάδας παρέμεινε η Ζαλγκίρις

Σε τροχιά οκτάδας και πρόκρισης στα πλέι οφ της Euroleague διατηρήθηκε η Ζαλγκίρις Κάουνας, χάρη στη νίκη της με 85-75, επί της Βιλερμπάν, για την 27η αγωνιστική της Euroleague. Aν και βρέθηκαν στο -2 (40-42) στο ημίχρονο, οι παίκτες του Μάρτιν Σίλερ απάντησαν με επιμέρους σκορ 27-15 στην 3η περίοδο και ξέφυγαν με +10 (67-57) των Γάλλων στο 30ο λεπτό. Κι ενώ οι Λιθουανοί επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα τους από τη Ρεάλ Μαδρίτης στην 26η αγωνιστική, η Βιλερμπάν είδε να μπαίνει τέλος στο νικηφόρο σερί της 6-0 στη Euroleague.

O Μάριο Γκριγκόνις τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους για τους νικητές, έχοντας άξιο συμπαραστάτη του τον Λοβέρν με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ. Η ομάδα του Κάουνας μετρά πλέον 15 νίκες – 12 ήττες. Από πλευράς ηττημένων, πρώτος σκόρερ αναδείχτηκε ο Γιαμπουσέλε με 17 πόντους, ενώ 14 πρόσθεσε ο Νόρις Κόουλ.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 40-42, 67-57, 85-75