Serie A: Επέστρεψαν στις νίκες Ίντερ, Λάτσιο και Ρόμα – Δείτε τα στιγμιότυπα και την βαθμολογία

Τρία στα τρία για τα φαβορί στο σημερινό δεύτερο «πιάτο» της 10ης ημέρας της Serie A.

Η Ίντερ δεν έμεινε στη ψυχρολουσία που δέχτηκε πριν από λίγες ημέρες στο Μιλάνο από την Γιουβέντους, όταν ισοφαρίστηκε στην εκπνοή του ντέρμπι (1-1) και πέτυχε μία «επαγγελματική» εκτός έδρας νίκη επί της Έμπολι με 2-0, μένοντας «ζωντανή» στη διεκδίκηση του τίτλου.

Με 10 παίκτες ολοκλήρωσαν το ματς οι γηπεδούχοι, μετά την αποβολή του Ρίτσι στο 52ο λεπτό, γεγονός που δεν τους επέτρεψε να ξαναμπούν στο ματς, ιδιαίτερα μετά το δεύτερο τέρμα που δέχτηκαν από τον Ντιμάρκο στο 67΄.

Ρόμα-Κάλιαρι

Η αντίδραση της Ρόμα ήταν άμεση στο γκολ που δέχτηκε από την γηπεδούχο Κάλιαρι και μέσα σε 8 λεπτά  η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο είχε φέρει τα πάνω κάτω.

Με το τελικό 2-1 στην έδρα της ουραγού της Serie A, οι «Ρωμαίοι» επέστρεψαν στις νίκες μετά από τρία ματς (δύο πρωτάθλημα κι ένα ευρωπαϊκό), «σκαρφαλώνοντας» παράλληλα στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Λάτσιο-Φιορεντίνα

Από την πλευρά της, η Λάτσιο συνήλθε γρήγορα μετά τη συντριβή από την Βερόνα (4-1) και με το γκολ του Πέδρο στο ξεκίνημα του β΄ μέρους έκαμψε την αντίσταση της Φιορεντίνα, η οποία προερχόταν από την άνετη επικράτηση επί της Κάλιαρι (3-0).