Σεβίλλη: Ισόπαλη 1-1 εναντίον Έλτσε

Πρώτη απώλεια για τη Σεβίλλη στη La Liga καθώς το συγκρότημα του Ζουλέν Λοπετέγκι έμεινε στο 1-1 εναντίον της Έλτσε στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής. Ο Εν Νεσίρι ισοφάρισε, μάλιστα, το γκολ του Έντσο Ρόκο με το οποίο προηγήθηκαν νωρίς οι γηπεδούχοι

Στο Σαν Σεμπαστιάν η Σοσιεδάδ επικράτησε 1-0 της Λεβάντε με σκόρερ τον Μπαρενετσέα λίγο πριν από το τέλος του α΄ ημιχρόνου.

Με γκολ του Ινιάκι Γουίλιαμς στο 34ο λεπτό, η Αθλέτικ Μπιλμπάο πέρασε από το «Μπαλαϊδος» κερδίζοντας τη Θέλτα. Οι Γαλιθιάνοι είχαν την κατοχή της μπάλας κι αρκετές ευκαιρίες, ωστόσο δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον τερματοφύλακα της εθνικής Ισπανίας, Ουνάι Σιμόν. Αντίθετα, οι Βάσκοι βρήκαν το γκολ με τον Γουίλιαμς, ο οποίος αξιοποίησε την πάσα του Οϊχάν Σανσέ, φτάνοντας στην πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, έπειτα από δύο ισοπαλίες.