ΑΠΕ-ΜΠΕ

Σεβίλλη – Μάντσεστερ Γιουν.: Προβάδισμα για τον τελικό στους Σεβιγιάνους

Η Σεβίλλη κοντράρεται απόψε (22:00) με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επί ουδέτερου γερμανικού εδάφους, στον πρώτο ημιτελικό του φετινού Europa League.

Θυμίζουμε ότι το ματς είναι μονό και σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί ημίωρη παράταση και – αν χρειαστεί – πέναλτι.

Το Europa League είναι ξεκάθαρα η διοργάνωση της Σεβίλλης και από τη στιγμή που έχει φτάσει μέχρι τα ημιτελικά, είναι σαφώς ένα από τα φαβορί. Πέντε κατακτήσεις είναι αυτές. Στα προημιτελικά αντιμετώπισε τη Γουλβες, γλίτωσε στο 13’ σε πέναλτι, με τον πορτιέρε της να το πιάνει και η συνέχεια ήταν δικός της μονόλογος. Πήρε τα «ηνία» του αγώνα, πίεσε ασφυκτικά τους «λύκους» και έψαχνε με υπομονή το γκολ μέχρι το φινάλε. Φαινόταν ότι ήταν θέμα χρόνου και εν τέλει δικαιώθηκε η επιμονή της με γκολ στο 88’ από τον Οκάμπος. Ξεκάθαρα το άξιζε και το πήρε το παιχνίδι. Έχει παίξει πολύ καλά μπάλα μέχρι τώρα και ετοιμάζεται για την μεγάλη πρόκληση επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτνετ, την οποία απέκλεισε πριν από δύο χρόνια στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ. Τρέχει αήττητο σερί 19 αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις (10-9-0), ενώ η βελτίωση της στην άμυνα είναι τρομερή, απόδειξη πως δεν δέχθηκε γκολ στα πέντε τελευταία παιχνίδια.

Αγωνιστικά Νέα: Έληξε η καραντίνα για τον καλό μέσο Γκούντελ (8/0, 24/0) και ενσωματώθηκε με την υπόλοιπη αποστολή στη Γερμανία. Λογικά δεν θα παίξει από την αρχή, αλλά δίνει μια πολύ καλή εναλλακτική στον Λοπετέγκι. Οι συμπαίκτες του τον υποδέχθηκαν με χειροκροτήματα και το κλίμα στο εσωτερικό της ομάδας είναι άριστο. Κόντρα στη Γουλβς χρησιμοποιήθηκε ο Μπόνου, ο οποίος έπιασε το πέναλτι και λογικά έχει ξανά προβάδισμα έναντι του Βάλτσικ. Δεν έχουν προκύψει νέα προβλήματα.

Πιθανή ενδεκάδα (4-3-3): Μπόνου – Νάβας, Κουντέ, Κάρλος, Ρεγκιλόν – Μπανέγα, Χορδάν, Φερνάντο – Εν Νεσίρι, Οκάμπος, Σούσο
Οι βασικές επιλογές του ημιτελικού από την Goalbet

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αν και δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στην Κοπεγχάγη, κατάφερε να κάμψει την αντίστασή της, έστω και στην παράταση, με 1-0. Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα είχε την κατοχή, πίεζε για να φτάσει στο γκολ, αλλά δεν ήταν αποτελεσματική στην τελική προσπάθεια. Το 90λεπτο ολοκληρώθηκε δίχως σκορ και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί ο Μπρούνο Φερνάντες με πέναλτι στο 95’, άνοιξε το σκορ και έδωσε την πρόκριση στους «κόκκινους διαβόλους». Μόνο αυτό δεν έβγαλε ο πορτιέρε Γιόνσον. Όλα τα άλλα τα έπιασε σε μια επική εμφάνιση. Ευχαριστημένος, όπως ήταν λογικό, δήλωσε ο Σόλσκιερ, που ξέρει ότι τώρα πρέπει να κάνει πολύ καλύτερη εμφάνιση η ομάδα του για να πάρει την πρόκριση στον μεγάλο τελικό.

Αγωνιστικά Νέα: Μαζί με τους «κομμένους» Σο (Α, 4/0, 24/0), Τουανζίμπε (Α, 3/0, 5/0), έμεινε στην Αγγλία και ο Τζόουνς (Α, 3/0, 2/0), ο οποίος δεν ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού του. Δεν έχουν προκύψει άλλα προβλήματα για τον Νορβηγό τεχνικό, ο οποίος θα αλλάξει ενδεκάδα, σύμφωνα με το ρεπορτάζ. Θέση στο αρχικό σχήμα διεκδικούν οι Λίντελοφ (αντί του Μπαϊγί) και Μάτιτς (αντί του Φρεντ), ενώ κάτω από τα δοκάρια λογικά θα συνεχίσει ο Ρομέρο, αλλά δεν έχει αποφασίσει 100% ο Σόλσκιερ.

Πιθανή ενδεκάδα (4-2-3-1): Ρομέρο – Γουίλιαμς, Μαγκουάιρ, Λίντελοφ, Μπισάκα – Πογκμπά, Μάτιτς – Γκρίνγουντ, Φερνάντες, Ράσφορντ – Μαρσιάλ

Εκτίμηση:

Πολύ μεγάλο ματς, με τις δύο ομάδες να έχουν βγάλει πολύ καλό πρόσωπο μέχρι τώρα. Λογικά θα δούμε κλειστό παιχνίδι από τους δύο κόουτς, με το διακύβευμα να είναι μεγάλο. Δεν αποκλείεται ακόμα και η παράταση. Πάντως η διοργάνωση ταιριάζει στη Σεβίλλη και ο άσος με κάλυψη στο DNB μπορεί να παιχθεί.