Σγουρόπουλος: Φινάλε στην 5η-8η θέση στο WTT Feeder Τσεχίας

Η πορεία του Γιάννη Σγουρόπουλου στο World Table Tennis Feeder της Τσεχίας έφτασε στο τέλος της στα προημιτελικά. Στον 4ο γύρο του απλού ανδρών, η προσπάθειά του να κατακτήσει νέα νίκη απέναντι στον Κινέζο αντίπαλο Ζενγκ Μπεϊσούν, ολοκληρώθηκε με ήττα 3-1 σετ. Παρά την ήττα, ο Σγουρόπουλος κατέλαβε θέσεις 5-8 σε ένα απαιτητικό τουρνουά, σημειώνοντας το δεύτερο υψηλό πλασάρισμά του σε διεθνείς διοργανώσεις μετά το WTT Feeder του Λιβάνου τον περασμένο Μάρτιο. Με τρεις νίκες και τις εντυπωσιακές εμφανίσεις του, ο Ελευσίνιος αθλητής έδειξε εξαιρετική φόρμα στην αρχή της νέας σεζόν και συγκέντρωσε 25 βαθμούς για την παγκόσμια κατάταξη.

Όπως και στη Βηρυτό, ο Σγουρόπουλος είχε τη στήριξη του πατέρα του, Νίκου, πρώην διεθνή αθλητή της επιτραπέζιας αντισφαίρισης. Στο τσέχικο Feeder συμμετείχε επίσης η Μαλαματένια Παπαδημητρίου, η οποία αποκλείστηκε στον 1ο γύρο.

Στον προημιτελικό, ο Σγουρόπουλος προήλθε με καλή ψυχολογία από τις χθεσινές νίκες του επί των Τσέχων Πάβελ Σίρουτσεκ και Γουέν Ρουιμπό, ο οποίος είναι ο νυν δευτεραθλητής κόσμου στο απλό εφήβων και εισήλθε στο παιχνίδι ως 2ο φαβορί του ταμπλό.

Ωστόσο, ούτε με τον Ζενγκ Μπεϊσούν είχε τον ρόλο του φαβορί, καθώς ο Κινέζος είναι νούμερο 11 στην παγκόσμια κατάταξη, ενώ ο Σγουρόπουλος βρισκόταν στο Νο 20. Ήξερε πως μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στον εκπρόσωπο της κυρίαρχης δύναμης του αθλήματος και αυτό προσπάθησε να κάνει. Αν και απέδωσε καλά, η ήττα με 3-1 σετ τον απέκλεισε από την τετράδα.

Ο Σγουρόπουλος, 243ος στον διεθνή πίνακα αξιολόγησης, άρχισε δυνατά και προηγήθηκε 4-2. Ωστόσο, ο Ζενγκ ανέβασε τον ρυθμό του, σέρβιρε αποτελεσματικά και κατάφερε να επανέλθει, κλείνοντας το πρώτο σετ με σερί.

Στο 2ο σετ, ο Σγουρόπουλος προηγήθηκε 3-0 και 5-2, αλλά ο Κινέζος αντεπίθεσε και τελικά ισοφάρισε, με τον Σγουρόπουλο να κλείνει το σετ στην παράταση.

Στο 3ο σετ, ο Σγουρόπουλος παρέμεινε προσηλωμένος στην τακτική του και διατήρησε τον έλεγχο, αποδεικνύοντας ψυχραιμία σε κρίσιμες στιγμές.

Στο 4ο σετ, ο Ζενγκ έκανε επιθετική αρχή και επεκτάθηκε σε διαφορά, με τον Σγουρόπουλο να μην βρίσκει λύσεις και την ήττα να έρχεται με τελικό σκορ 5-11, 10-12, 11-7, 4-11.

Ο 21 ετών Κινέζος πέρυσι στο ίδιο τουρνουά κατέλαβε θέσεις 9-16, ενώ στο WTT Feeder της Βουλγαρίας το 2023 έφτασε στα ημιτελικά. Οι φετινοί αγώνες του στην Τσεχία είναι οι πρώτοι διεθνείς του για το 2024.