Σημαντική εμφάνιση του Κυριακόπουλου στη Serie A

Ο Γιώργος Κυριακόπουλος αναδείχθηκε σε κεντρικό πρόσωπο της Μόντσα στο ισόπαλο παιχνίδι με τη Βενέτσια (2-2), στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Serie A. Ο Ελληνας διεθνής μπακ πέτυχε το πρώτο γκολ των γηπεδούχων στο 23ο λεπτό, ενώ παρέθεσε και την ασίστ στο δεύτερο γκολ του Ντζούριτς στο 44′. Η Μόντσα, αν και αγωνίστηκε με δέκα παίκτες από το 80′, κατάφερε να αποσπάσει τον βαθμό της ισοπαλίας από τον αγώνα αυτό.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Λάτσιο υπερείχε ενάντια στην Τζένοα στη Ρώμη, καθαρίζοντας εύκολα την αναμέτρηση με 3-0.

Το παιχνίδι στο «Ενιο Ταρντίνι» μεταξύ της Πάρμα και της Εμπολι έληξε ισόπαλο 1-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν χάρη σε αυτογκόλ του Κουλιμπαλί στο 35′, αλλά οι «παρμένσι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Σαρπεντιέ στο 80ο λεπτό. Μέσα σε τρία λεπτά, η Πάρμα θα μπορούσε να έχει γυρίσει το παιχνίδι, αλλά ο Μπονί αστόχησε από το σημείο του πέναλτι.

Ακολουθούν τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής, οι σκόρερ και η βαθμολογία της Serie A:

Ουντινέζε-Κάλιαρι    2-0