Σημαντική νίκη για τον Άρη με 1-0 απέναντι στον Πανσερραϊκό

Μετά την ισοπαλία στην πρεμιέρα με τον Ατρόμητο, ο Άρης πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Super League. Με γκολ του Σιφουέντες στο 34ο λεπτό, οι «κίτρινοι» της Θεσσαλονίκης επικράτησαν 1-0 εκτός έδρας του Πανσερραϊκού, υποχρεώνοντάς τον στη δεύτερη ήττα του σε ισάριθμους αγώνες.

Ο Μόρον προσπάθησε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό, επιχειρώντας ένα εξαιρετικό γκολ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 8ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία, με τον Κουέστα να αποκρούει δύσκολα το σουτ του Τομάς. Μετά από αυτό το 10λεπτο, ο ρυθμός του αγώνα υποχώρησε, όμως ο Άρης κατάφερε να σκοράρει στο 34ο λεπτό με σουτ του Σιφουέντες έξω από την περιοχή, έπειτα από πάσα του Σίστο. Στο 40ο λεπτό, ο Γκουγκεσασβίλι απέκρουσε δυνατή εκτέλεση του Μορόν, διασώζοντας την κατάσταση για την ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού, χωρίς να απειλείται, πλην ενός σουτ του Ντέλετιτς στο 47ο λεπτό που αντιμετώπισε ο Κουέστα. Ωστόσο, δεν μπόρεσε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για ένα δεύτερο γκολ. Στο τέλος του αγώνα, ο Πανσερραϊκός άνοιξε τις γραμμές του και οι παίκτες του Άκη Μάντζιου βρήκαν χώρους, αλλά το γκολ του Ντιαντί στο 76ο λεπτό ακυρώθηκε ορθώς για οφσάιντ. Ο Γεωργιανός τερματοφύλακας έκανε και άλλες εντυπωσιακές επεμβάσεις, αλλά η σπουδαία εμφάνισή του δεν μεταφράστηκε σε βαθμολογικό όφελος για την ομάδα του.

Διαιτητής: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης)

Κίτρινες: Στάικος, Ντέλετιτς, Δεληγιαννίδης, Μπέργκστρομ – Γκαρθία, Μπράμπετς, Φρίντεκ, Σίστο, Μάγιο, Μόντσου

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκουγκεσασβίλι, Πεταυράκης (77΄ Φαρές), Χαντάκιας, Μπέργκστρομ, Δεληγιαννίδης (86΄ Κουτσογούλας), Λιάσος (64΄ Περούτσι), Στάικος (64΄ Κάπτουμ), Σαλαζάρ, Τομάς, Ντέλετιτς (77΄ Γκίγκιτς), Μπετανκόρ

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Φρίντεκ, Μπράμπετς, Βέλεθ, Μάγιο, Μόντσου, Γκαρθία (74΄ Νταρίντα), Μορόν (89΄ Σαμόρα), Σίστο (74΄ Σαβέριο), Ντιαντί, Σιφουέντες