Σημαντικό Ισοπαλία στο Περιστέρι: Ατρόμητος – Άρης 1-1

Δύο λάθη, ένα για κάθε ομάδα, αποφάσισαν την έκβαση της αναμέτρησης στο Περιστέρι, όπου ο Ατρόμητος και ο Άρης αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 στην πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος. Η έξοδος του Αλεξέι Κοσέλεφ οδήγησε στο 0-1 με αυτογκόλ του Φραντζ Μπρόρσον (66′) για την ομάδα του Άκη Μάντζιου, ενώ η λανθασμένη εκτίμηση του Χουλιάν Κουέστα έφερε το πέναλτι για το 1-1 από τον Αμρ Ουάρντα (74′) για την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να επιδεικνύουν επιθετική διάθεση. Στο σουτ του Γιάννη Φετφατζίδη, η μπάλα κόντραρε και πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Κοσέλεφ στο 5’, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Μακανά Μπακού, αν και βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας του Άρη, απέτυχε να σκοράρει σε δύο περιπτώσεις απέναντι στον Χουλιάν Κουέστα.

Στο 17’ η κεφαλιά του Μανσούρ κατέληξε στα χέρια του Ισπανού τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, ο οποίος ήταν ένας από τους δέκα Ισπανούς που συμμετείχαν στο ματς. Στο 25’ ο Λορέν Μορόν, ύστερα από λάθος του Κοσέλεφ, επιχείρησε να απειλήσει από μακριά, αλλά η προσπάθειά του δεν βρήκε στόχο.

Η παρέμβαση του Μανσούρ στη φάση του Μορόν στο 33’ ήταν καθοριστική, κατά παρόμοιο τρόπο και η παρέμβαση του Μπρόρσον πάνω στον Ισπανό επιθετικό του Άρη στο 42’, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται χωρίς τέρματα. Ο Τομ φαν Βέερτ απείλησε μεσημεριανά, ενώ στο 54′ ο Κίκε Σαβέριο ανάγκασαν τον Κοσέλεφ να διώξει με γροθιές την φαλτσαριστή προσπάθεια.

Η αναγκαστική αλλαγή του Καρλίτος, που αποχώρησε λόγω ενοχλήσεων για να εισέλθει ο Πίτερ Μιχόρλ, διέκοψε την ροή του Ατρόμητου ο οποίος, ωστόσο, πλησίασε στο γκολ στο 64′, με τον Κουέστα να σταματάει αποτελεσματικά την ατομική ενέργεια του Ουάρντα.

Στο 66′ ο Άρης προηγήθηκε. Έπειτα από σέντρα του Ούγκο Μάγιο, ο Κοσέλεφ έκανε κακή έξοδο διοχετεύοντας την μπάλα πάνω στον Μπρόρσον και αυτή κατέληξε στα δίχτυα, κάνοντας το σκορ 0-1. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν άμεσα, καθώς στην προσπάθειά του Κουέστα να ανακόψει τον Μιχόρλ, ο Αλέξανδρος Τσακαλίδης καταλόγισε πέναλτι και ο Ουάρντα εκτέλεσε εύστοχα για το 1-1.

Στα τελευταία λεπτά, οι προπονητές επιχείρησαν να αλλάξουν την κατεύθυνση του αγώνα, με τις προσπάθειες των Μάνου Γκαρθία στο 84′ και Άλβαρο Σαμόρα στο 86′ να μην έχουν επιτυχία, με το 1-1 να κλείνει τις προσπάθειες των δύο ομάδων στην πρεμιέρα της Super League για τη σεζόν 2024-2025.

Διαιτητής: Αλέξανδρος Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)

Κίτρινες: Μανσούρ, Ουεντραόγκο – Μοντόγια, Βέλεθ, Σαμόρα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Κοσέλεφ, Αθανασίου, Γκονζάλες (90’+5′ Καραμάνης), Ουάρντα, Φαν Βέερτ, Καρλίτος (56′ Μαχόρλ), Κίνι, Ουεντραόγκο, Μπρόρσον, Μπακού (76′ Γιουμπιτάνα), Μανσούρ.

ΆΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Φρίντεκ (69′ Ντιαντί), Μπράμπετς, Βέλεθ, Μάγιο, Μοντόγια, Μόντσου, Φετφατζίδης (69′ Σιφουέντες), Μάνου Γκαρθία, Σαβέριο, Μορόν (75′ Σαμόρα).