Σιμεόνε: Πήρε μόνος του την νίκη απέναντι στην Λάτσιο

Με 4 γκολ του Τζιοβάνι Σιμεόνε η Βερόνα ανέτρεψε τα προγνωστικά και νίκησε εύκολα με 4-1, στην έδρα της, τη Λάτσιο, για την 9η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος

Με την ήττα αυτή η ομάδα της Ρώμης απομακρύνθηκε από το γκρουπ των πρωτοπόρων. Στο μεταξύ η Φιορεντίνα δεν είχε πρόβλημα και επικράτησε άνετα με 30 της Κάλιαρι.

Νωρίτερα, με το γκολ του Ρουσλάν Μαλινόφσκι στο 56ο λεπτό η Αταλάντα προηγήθηκε στο Μπέργκαμο της Ουντινέζε με 10 και όλα έδειχναν πως θα έπαιρνε τους 3 βαθμούς και θα πλησίαζε στο γκρουπ των πρωτοπόρων στη Serie A

Η ομάδα του Ούντινε, όμως, στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μπέτο και να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας. Να σημειωθεί πως στο 90ο λεπτό αποβλήθηκε ο τεχνικός των γηπεδούχων, Τζιανπέτρο Γκασπερίνι, για διαμαρτυρία προς τον διαιτητή.