Σκόραραν Μπακασέτας, Βρουσάϊ και Φούντας

Με τον Ταξιάρχη Φούντα να βρίσκει για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική δίχτυα, αλλά και τους Μάριο Βρουσάϊ και Τάσο Μπακασέτα να σκοράρουν καθοριστικά γκολ, κύλησε το ευρωπαϊκό ποδοσφαιρικό τριήμερο για τους Ελληνες που αγωνίζονται στα πρωταθλήματα της «γηραιάς ηπείρου».

Ο Ελληνας επιθετικός της Ραπίντ Βιένης σημείωσε το μοναδικό τέρμα στο 1-1 με την Βολφσμπέργκερ, ο νεαρός μεσοεπιθετικός της Βίλεμ χάρισε στην ομάδα του την εκτός έδρας έδρας νίκη επί της Τβέντε και ο έμπειρος μεσοεπιθετικός της Αλανιασπόρ ήταν καθοριστικός στην ευρεία νίκη με 5-2 επί της Ριζεσπόρ, καθώς πέτυχε ένα γκολ και μοίρασε μία ασίστ.

Η παρουσία των Ελλήνων ποδοσφαιριστών στα πρωταθλήματα του εξωτερικού, έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Η Αρσεναλ φιλοξενείται απόψε από την Σέφιλντ Γιουνάϊτεντ

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Η Αρσεναλ φιλοξενείται απόψε από την Σέφιλντ Γιουνάϊτεντ

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Τότεναμ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Βερόνα.

Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Βερόνα.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Εκτός αποστολής.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Λέτσε): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Μίλαν.

Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 4-3 από την Ιντερ….

©Πηγή: amna.gr