Σκόραραν Γιακουμάκης και Φετφατζίδης

Ο Γιώργος Γιακουμάκης σκόραρε για 24η φορά στην εφετινή Eredivisie και προηγείται στον πίνακα των σκόρερ του ολλανδικού πρωταθλήματος, όμως το γκολ που σημείωσε δεν ήταν αρκετό για να αποτρέψει την ήττα από την Φορτούνα Σιτάρντ με 3-1. Κάτι ανάλογο συνέβη και με τον Γιάννη Φετφατζίδη, ο οποίος με πέναλτι έδωσε προβάδισμα στην Αλ Κορ, που ηττήθηκε τελικά από την Κατάρ με 2-1.
Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων «λεγεωνάριων», οι οποίοι αγωνίζονται στο εξωτερικό, έχει ως εξής:
ΑΓΓΛΙΑ:
Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Η Λίβερπουλ φιλοξενείται απόψε από την Γουλβς.

ΙΤΑΛΙΑ:
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Εκτός αποστολής.
Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Βερόνα.
Νίκος Μιχελής (Μίλαν): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Βαγιαννίδης (Ιντερ): Εκτός αποστολής.
Βασίλης Ζαγαρίτης (Πάρμα): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ρόμα.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Ουέσκα): Η Ουέσκα φιλοξενείται απόψε από την Μπαρτσελόνα.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Αντικατέστησε στο 81` τον Ρεχμπετσάϊ στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Ουνιόν Βερολίνου.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Χοφενχάιμ.

ΓΑΛΛΙΑ
Ορέστης Καρνέζης (Λιλ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας «λευκή» ισοπαλία με την Μονακό.
Παναγιώτης Ρέτσος (Σεντ Ετιέν): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Ανζέ.

ΣΚΩΤΙΑ
Βασίλης Μπάρκας (Σέλτικ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Γιαγκελόνια.
Γιάννης Μασούρας (Γκόρνικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ζαγλέμπιε Λιούμπιν.
Στέφανος Ευαγγέλου (Γκόρνικ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ζαγκλέμπιε Λιούμπιν.

ΚΑΤΑΡ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Κορ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Κατάρ. Στο 21ο λεπτό άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

ΚΥΠΡΟΣ
Μιχάλης Μανιάς (Ανόρθωση): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από τον Ολυμπιακό Λευκωσίας.
Νίκος Καλτσάς (Ανόρθωση): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 71` από τον Χριστοφή) στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τον Ολυμπιακό Λευκωσίας.
Γιώργος Γκαλίτσιος (Ανόρθωση): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από τον Ολυμπιακό Λευκωσίας.
Σπύρος Ρισβάνης (Ανόρθωση): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από τον Ολυμπιακό Λευκωσίας.
Γιάννης Γιαννιώτας (Απόλλων Λεμεσού): Αντικατέστησε στο 84` τον Πίττα στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της ΑΕΚ Λάρνακας.
Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Βαλεριάνος (Πάφος): Εκτός αποστολής.

ΣΟΥΗΔΙΑ
Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΜΟΛΔΑΒΙΑ
Δημήτρης Κολοβός (Σερίφ Τιρασπόλ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 6-0 επί της Φλορέστι.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Εκτός αποστολής.
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Μποαβίστα.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Γιακουμάκης (Φένλο): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Φορτούνα Σιταρντ. Στο 54ο λεπτό ισοφάρισε προσωρινά, πετυχαίνοντας το 24ο τέρμα του στο εφετινό πρωτάθλημα. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.
Χρήστος Δώνης (Φένλο): Εκτός αποστολής.
Τάσος Δώνης (Φένλο): Αντικατέστησε στο 71` τον Τζον στην εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Φορτούνα Σιτάρντ.
Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 83` από τον Σμέλερς) στην εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Χέρενφεν.
Τζέιμς Ευμορφίδης (Βάαλβαϊκ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-0 από την Σπάρτα Ρότερνταμ.
Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βάαλβαϊκ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Σπάρτα Ρότερνταμ.
Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμααρ): Εκτός αποστολής.
Λάζαρος Ρότα (Φορτούνα Σιτάρντ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Φένλο.
Δημήτρης Εμμανουηλίδης (Φορτούνα Σιτάρντ): Εκτός αποστολής.

ΒΕΛΓΙΟ:
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας «λευκή» ισοπαλία με την Μίντιλαντ.
Μάριος Οικονόμου (Κοπεγχάγη): Εκτός αποστολής.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 60` από τον Κνασμίλνερ) στην εντός έδρας νίκη με 4-0 επί της Χάρτμπεργκ.
Θάνος Πέτσος (Τιρόλ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 5-3 επί της Βολφσμπέργκερ.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Νίκος Μπαξεβάνος (Πόλι Ιάσι): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 4-0 από την Κλουζ.
Αρης Σοϊλέδης (Στεάουα Βουκουρεστίου): Εκτός αποστολής.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ): Εκτός αποστολής.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Γιώργος Κουτρουμπής (Ουϊπεστ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί τη Κισβάρντα.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Δημήτρης Πέλκας (Φενερμπαχτσέ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Γκεντσλερμπιρλιγκί.
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 4-0 επί της Ανταλιασπόρ.
Μανώλης Σιώπης (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 4-0 επί της Ανταλιασπόρ.
Τάσος Μπακασέτας (Τραμπζονσπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας «λευκή» ισοπαλία με την Ερζουρούμ.
Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσερισπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 3-0 από την Γαλατασαράϊ.
Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Γκιοζτεπέ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.
Αλέξανδρος Κατράνης (Χαταγιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Ριζεσπόρ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.
Δημήτρης Χατζηϊσαϊας (Ριζεσπόρ): Εκτός αποστολής.