Σοκαριστική ήττα (3-1) της ΑΕΚ από τη Νόα – Χρειάζεται θαύμα στη ρεβάνς

Η ΑΕΚ υπέστη σοκαριστική ήττα στην Αρμενία, στον πρώτο αγώνα του Γ΄ προκριματικού του Conference League.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα έχασε 3-1 από τη Νόα στο Ερεβάν, και πλέον καλείται να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ στη ρεβάνς της 15ης Αυγούστου στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Η Ένωση προηγήθηκε με τον Λιβάι Γκαρσία στο 22΄, ισοφάρισε ο Πινσόν στο 33΄, ενώ στο 67΄ ο τερματοφύλακας της Νόα, Τσαντάρεβιτς, σημείωσε ένα απίστευτο γκολ από 90 μέτρα με σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Στρακόσα. Στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Γκρεγκόριο διαμόρφωσε το τελικό σκορ 3-1.

Η Ένωση ξεκίνησε δυναμικά, ελέγχοντας τον ρυθμό στα πρώτα λεπτά και απειλώντας κυρίως με στατικές φάσεις. Στο 8΄, ο Μουκουντί δεν κατάφερε να σκοράρει με κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ του Γκατσίνοβιτς.

Στην επόμενη φάση, από κόρνερ του Σέρβου, ο Λιβάι Γκαρσία πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους και άνοιξε το σκορ στο 22΄. Από εκείνο το σημείο, η ΑΕΚ δεν διατήρησε την επιθετικότητα και οι Αρμένιοι εκμεταλλεύτηκαν αυτή τη μείωση ρυθμού, ισοφαρίζοντας στην πρώτη τους ευκαιρία.

Στο 33΄, ο Καμερουνέζος Πινσόν αστόχησε με ατομική προσπάθεια, ισοφαρίζοντας 1-1 με εξαιρετικό διαγώνιο δεξί σουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ κλήθηκε να αντιμετωπίσει ισχυρούς ανέμους, οι οποίοι αποδείχθηκαν καθοριστικοί για την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Όποτε η μπάλα ανεβαίνει στον αέρα, οι γηπεδούχοι είχαν σαφές πλεονέκτημα και πίεζαν την Ένωση, αν και δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν πολλές ευκαιρίες. Στη μέση του δεύτερου 45λεπτου, όμως, σημειώθηκε μια επικίνδυνη φάση που πιθανότατα θα τονιστεί ως highlight του φετινού Conference League, καθώς καταγράφηκε ένα από τα πιο σπάνια γκολ στην ιστορία των ευρωπαϊκών διοργανώσεων.

Η μπάλα βρισκόταν στην περιοχή της Νόα και ο γκολκίπερ Τσαντάρεβιτς έκανε το γέμισμα με το αριστερό πόδι. Ο δυνατός άνεμος έδωσε απίστευτη ώθηση στη μπάλα, η οποία αναπήδησε στην περιοχή της ΑΕΚ, κρεμώντας τον Θωμά Στρακόσα, πετυχαίνοντας έτσι το 2-1 στο 67ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν με ενθουσιασμό αυτό το απρόσμενο δώρο, με τον Όγκνιεν Τσαντάρεβιτς να κερδίζει τα εύσημα.

Ο Αλμέιδα έφερε άμεσα στο παιχνίδι τους Έρικ Λαμέλα και Ρομπέρτο Περέιρα, ελπίζοντας ότι η ΑΕΚ θα βρει νέα πνοή από τους δύο Αργεντινούς αστέρες. Ωστόσο, παρά την προσπάθειά τους, οι γηπεδούχοι φάνηκαν αποφασισμένοι να μην αφεθούν να χάσουν την ευκαιρία.

Μια νίκη σε αυτό το επίπεδο θα ήταν αναμφίβολα η μεγαλύτερη στην κοντινή -μόλις 7 ετών- ιστορία τους. Όπως αποδείχθηκε, το 3-1 επιβεβαιώθηκε, με τη Νόα να πετυχαίνει ακόμα ένα γκολ στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων, λόγω άλλης μίας αδράνειας της άμυνας της Ένωσης.

Ο Στρακόσα αρχικά σταμάτησε τον Γκρεγκόριο, αλλά εκείνος επαναφέρει τη μπάλα και με δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα. Η ΑΕΚ έχει μπροστά της τη ρεβάνς της 15ης Αυγούστου για να αποφύγει την καταστροφική ήττα.

Διαιτητής: Βίσαρ Καστράτι (Κόσοβο)

Κίτρινες: Γκάμπος, Πάμπλο Σάντος, Σανγκαρέ – Λιούμπιτσιτς, Κοϊτά, Ρότα

ΝΟΑ (Ρούι Μότα): Τσαντσάρεβιτς, Γκονσάλο Σίλβα, Θοράρινσον, Πάμπλο Σάντος (82΄ Χαμπαρτσουμιάν), Μίλκοβιτς, Γκάμπος (46΄ Αβανεσιάν), Σανγκαρέ, Μανβελιάν, Πίνσον (78΄ Μουραντιάν), Ματέους Αϊάς (46΄ Γκρεγκόριο), Φερέιρα (90΄ Πετροσιάν)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στρακόσα, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Κάλενς (72΄ Χατζισαφί), Σιμάνσκι, Πινέδα (68΄ Περέιρα), Ελίασον (78΄ Άμραμπατ), Γκατσίνοβιτς (68΄ Κοϊτά), Λιούμπιτσιτς (68΄ Λαμέλα), Γκαρσία