Σωτήρας της Λειψίας ο Σίλβα

Στο 69ο λεπτό τον έβαλε ο Τζέσε Μαρς

Κάλλιο αργά παρά ποτέ για την Λειψία η εισαγωγή του Αντρέ Σίλβα στο παινχίδι, καθώς ο προπονητής της ομάδας, Τζέσε Μαρς, σκέφτηκε να τον βάλει στον αγώνα εναντίον της Μπόχουμ, μόλις στο 69ο λεπτό.

Μόλις ένα λεπτό αργότερα, ο Πορτογάλος επιθετικός εκμεταλλεύτηκε το κόρνερ του Ούγγρου μέσου Ντόμινικ Σομποζλάι και σκόραρε με κεφαλιά, βάζοντας το πρώτο θεμέλιο για την τελική νίκη της ομάδας του με το σκορ του 3-0 ,για την 7η αγωνιστική της Bundesliga.

Στη συνέχεια, ο Σίλβα ετοίμασε το 2-0 που σημείωσε ο Κρίστοφερ Ενκουνκού, με τον 23χρονο Γάλλο επιθετικό να πετυχαίνει και δεύτερο προσωπικό τέρμα για το τελικό 3-0 στο 78’. Πολύτιμη νίκη για τη Λειψία σε αντίθεση με άλλη μια ήττα για την Μπόχουμ, η οποία αποτελεί και η τέταρτη σερί φορά που φεύγει χαμένη από το γήπεδο.