Σπόρτινγκ: Νίκησε την Βισέντε και παραμένει ζωντανή

Η Σπόρτινγκ «καθάρισε» με… συνοπτικές διαδικασίες την αναμέτρηση με την Ζιλ Βισέντε  παρατείνοντας και άλλο την στέψη της Πόρτο.

Τα «Λιοντάρια» προηγήθηκαν 2-1 στο πρώτο μέρος με τα τέρματα των Σαράμπια (21΄ πεναλτι) κι Εντουαρντς (38΄), ενώ για τους φιλοξενούμενους μείωσε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ναβάρο.

Με αυτογκόλ του Φερούγκεμ στο 53΄ έγινε το 3-1 και το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε στο 63΄ με δεύτερο πέναλτι ο Πέδρο Γκονσάλβες.

Ακολουθεί στις 7 Μαΐου το μεγάλο ντέρμπι Μπενφίκα-Πόρτο στο «Ντα Λουζ», όπου η ομάδα του Κονσεϊσάο χρειάζεται ένα βαθμό για να στεφθεί πρωταθλήτρια.

Σε περίπτωση ήττας και παράλληλα νίκης της Σπόρτινγκ στην έδρα της Πορτιμονένσε, τότε τα πάντα θα κριθούν στην τελευταία αγωνιστική (34η), όπου η Πόρτο θα υποδεχθεί την Εστορίλ και η Σπόρτινγκ την Σάντα Κλάρα.