Στα ημιτελικά η Μπιλμπάο, πέρασε στα πέναλτι

Μετά τα ματς της Τετάρτης (03/02) Λεβάντε-Βιγιαρεάλ και Γρανάδα-Μπαρτσελόνα, που κρίθηκαν στην παράταση, ακόμη ένας προημιτελικός του Κυπέλλου Ισπανίας, αυτός ανάμεσα στην Μπέτις και την Αθλέτικ Μπιλμπάο που διεξήχθη το βράδυ της Πέμπτης (04/02) στο «Estadio Benito Villamarin» της Σεβίλης, είχε συναρπαστική εξέλιξη στο φινάλε (όπου διαμορφώθηκε το 1-1 στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας), οδηγήθηκε στο έξτρα 30λεπτο και στα πέναλτι, όπου οι Βάσκοι ήταν αλάνθαστοι, παίρνοντας το «εισιτήριο» για τους ημιτελικούς!

Μετά από ένα πολύ μοιρασμένο παιχνίδι, η Μπέτις πήρε προβάδισμα στο 84′ με τον Χουάνμι και φάνηκε να ελέγχει πλέον την τύχη του αγώνα και την πρόκριση. Οι Βάσκοι, ωστόσο, δεν είχαν πει ακόμα την τελευταία τους… λέξη κι έφτασαν στην ισοφάριση στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με άπιαστη κεφαλιά του ηγέτη τους Ραούλ Γκαρθία. Το σκορ δεν άλλαξε στην παράταση και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι, όπου η Αθλέτικ (που ξεκίνησε πρώτη τις εκτελέσεις) ευστόχησε και τα τέσσερα πρώτα χτυπήματά της με τους Ραούλ Γκαρθία, Γουιλιαμς, Μορσίγιο και Μπερσίσε.

Αντίθετα, η Μπέτις ευστόχησε μόνο στο πρώτο πέναλτι (Μαντί), με τους Κανάλες, Χουάνμι να αστοχούν στα επόμενα, καταδικάζοντας σε αποκλεισμό τους «πράσινους» της Σεβίλης. Μετά την πρόκριση (και) των Βάσκων, συμπληρώθηκε το «καρέ» των ημιτελικών του «Copa del Rey» που αποτελείται από τις: Σεβίλη, Λεβάντε, Μπαρτσελόνα και Αθλέτικ Μπιλμπάο.