Στα προημιτελικά του Europe Top 16 Cup σταμάτησε ο Γκιώνης

Στα προημιτελικά σταμάτησε η πορεία του Παναγιώτη Γκιώνη στο Europe Top 16 Cup, που γίνεται στο Μοντρέ της Ελβετίας.

Ο Ελληνας πρωταθλητής της επιτραπέζιας αντισφαίρισης αποκλείστηκε με 4-1 σετ (6-11, 13-11, 7-11, 7-11, 9-11) από τον Γερμανό Πάτρικ Φραντσίσκα, το 2ο φαβορί των αγώνων και νικητή του 2021 στη Θεσσαλονίκη. Πλασαρίστηκε στις θέσεις 5-8 του ταμπλό και θα φύγει από την ελβετική πόλη με την ικανοποίηση ότι σημείωσε ακόμα ένα πολύ καλό αποτέλεσμα και στα 42 του χρόνια έκανε αισθητή την παρουσία του για πολλοστή φορά σε μεγάλη ατομική διοργάνωση.

Μολονότι το πρόβλημα στον αχίλλειο δεν του επιτρέπει να αγωνίζεται με τις καλύτερες προϋποθέσεις, έκανε μεγάλη προσπάθεια και στον 2ο γύρο κόντρα στο νούμερο 14 της παγκόσμιας κατάταξης. Ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1, πάλεψε και τα επόμενα σετ κι αποκλείστηκε με ψηλά το κεφάλι. Στην 8η συμμετοχή του μέσα σε εννέα χρόνια μπήκε για 5η φορά στα προημιτελικά του ιστορικού event.

Ο Φραντσίσκα έδειξε από την αρχή τις ικανότητές του απέναντι στην άμυνα και προηγήθηκε με 6-2. Ο Γκιώνης έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες να μειώσει και δεν μπόρεσε να πιέσει. Στο 2ο σετ ο πρωταθλητής μας έδειξε πιο «ζεστός» και προηγήθηκε με 5-3. Στη συνέχεια αστόχησε σε κάποιες επιθέσεις και είδε τον Γερμανό να προσπερνά, αλλά τελικά χάρη και στα ποιοτικά του σπιν πρώτα έσωσε τρία σετ μπολ (μετά το 7-10) και αργότερα ισοφάρισε στην παράταση.

Στο 3ο σετ ο Φραντσίσκα πίεσε με το σερβίς, ξέφυγε με 7-4 και αξιοποίησε το πλεονέκτημα για να ξαναβρεθεί μπροστά στο σκορ. Περίπου ίδια η εικόνα στο 4ο σετ, με τον Γκιώνη να μένει πίσω 1-4 και τον Κώστα Βατσακλή να παίρνει τάιμ άουτ. Δεν άλλαξε κάτι, γιατί ο Γερμανός δεν επέτρεψε στον Γκιώνη ν’ αλλάξει τον ρυθμό και συνέχισε να είναι σταθερός στην επίθεση. Το 3-1 σετ έκανε τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα.

Στο 5ο σετ ο Γκιώνης τα έδωσε όλα για να ξαναμπεί στο ματς, ήταν δυνατός, αλλά ο Φραντσίσκα υπερίσχυσε στα κρίσιμα σημεία. Όπως στο 9-7 όπου στα forehand σπιν του πρώην συμπαίκτη του (χρονιά 2014-2015) στην Μπορούσια Ντίσελντορφ απάντησε με μακρινό backhand σπιν ή στο 9-8 που έπαιξε με πλασέ στα πλάγια και επίθεση στο σώμα. Ο Γκιώνης μείωσε ξανά στον πόντο με εκρηκτικό γύρισμα και επίθεση από την πλευρά του backhand, αλλά αμέσως μετά ο Γερμανός διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.