Στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού η εθνική κορασίδων

Στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κορασίδων προκρίθηκε η εθνική, επικρατώντας της Λετονίας, με 77-64, στο νοκ άουτ ματς, της φάσης των «16».

Στο Ματοσίνιος της Πορτογαλίας, τα κορίτσια του Γιάννη Κτιστάκη πήραν προβάδισμα νωρίς και μετά το 21-13, εκτόξευσαν τη διαφορά στο 2ο δεκάλεπτο (45-27 ημίχρονο), την οποία και διατήρησαν στο β΄ μέρος.

Αντίπαλος της εθνικής στους «8» θα είναι η νικήτρια της αναμέτρησης Ισπανία-Φινλανδία (ώρα έναρξης 18:15).

Κορυφαία της εθνικής κορασίδων αναδείχτηκε η Χωλοπούλου με 21 πόντους, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα και 2 ριμπάουντ.

Η Χατήρα πρόσθεσε 15 πόντους και 12 η Στολίγκα. Η Λουκασέβιτσα Κρίστα πέτυχε double double με 20 πόντους και 18 ριμπάουντ (!) για τη Λετονία.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 45-27, 60-45, 77-64

Διαιτητές: Μπιέντιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη), Τέτικ (Τουρκία), Ματσέφσκα (Πολωνία)

ΕΛΛΑΔΑ (Κτιστάκης): Αρσενιάδου 2, Χατήρα 15, Παρασκευοπούλου 8 (1), Σιουμουρέκη 9 (1), Στολίγκα 12 (2), Χωλοπούλου 21 (1), Φελούρη 1, Γιαπιτζόγλου 2, Καλογήρου 2, Σύρπα, Τσινασλανίδου 2, Ζιάκα 3 (1)