Στέφανος Τσιτσιπάς: «Πάγωσε» μετά την ήττα στο Σινσινάτι

Ο 6ος τελικός σε 1000άρι τουρνουά της ATP και 22ος στην καριέρα του δεν είχε ευτυχή κατάληξη για τον Στέφανο Τσιτσιπά.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Έλληνας πρωταθλητής έστειλε το δικό του μήνυμα ψυχραιμία κατά την αποθεραπεία του.

Συγκεκριμένα, δημοσίευσε μία φωτογραφία με τον ίδιο να έχει μπει σε μία μπανιέρα γεμάτη πάγο με τη λεζάντα “Stay cool” .

Παρότι στο ξεκίνημα του αγώνα ο Έλληνας τενίστας έδειχνε πως ήταν αποφασισμένος να πάρει τον τίτλο και να πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο US Open, εντούτοις ο Μπόρνα Τσόριτς κατάφερε να ανατρέψει τα εις βάρος του δεδομένα και να πάρει τη νίκη με 2-0 σετ και το τρόπαιο στο Cinsinnati Masters.

Μετά από τρεις παρουσίες στους ημιτελικούς της διοργάνωσης, ο Έλληνας πρωταθλητής απέτυχε να πάρει το πρώτο του τρόπαιο στο συγκεκριμένο τουρνουά και 3ο στην καριέρα του (και τα δύο στο Μόντε Κάρλο). γνωρίζοντας την 16η εφετινή του ήττα (ρεκόρ 46-16) και 4η στους έξι τελικούς που έχει δώσει (σε Τορόντο το 2018, Μαδρίτη το 2019 και Ρώμη το 2022 οι τρεις προηγούμενες).

Από σήμερα (22/08), πάντως, θα βρεθεί στο νο5 της παγκόσμιας κατάταξης, ενώ  έχασε την ευκαιρία να ν΄ ανέβει στο νο4 (θα συνέβαινε αυτό σε περίπτωση νίκης του).

Όπως έχει συμβεί πολλές φορές στο παρελθόν, έτσι τώρα ο Τσιτσιπάς δεν μπόρεσε να διαχειριστεί σωστά το παιχνίδι από τη στιγμή που ο αντίπαλός του ξαναμπήκε στη διεκδίκηση του πρώτου σετ. Δεν βρήκε πόντους από το σερβίς του, υπέπεσε σε πολλά αβίαστα λάθη και σε γενικές γραμμές δεν έδειξε πως ήταν ψυχολογικά έτοιμος και “φρέσκος”, παρότι προερχόταν από την τεράστια νίκη του επί του Ντανίιλ Μεντβέντεφ. Κλήθηκε να δώσει μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα ένα ακόμη μεγάλο ματς, μετά από εκείνο με το νο1 του κόσμου κι όπως αποδείχθηκε από ένα σημείο και μετά φάνηκε αρκετά κουρασμένος.