EUROKINISSI @ Klodian Lato

Στη Β’ Εθνική ο Πανιώνιος μέσω.. Λάρισας

Στον τελικό της «ζωής» του ο Πανιώνιος για να μείνει στη κατηγορία, εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων στην ήδη δύσκολη αποστολή του καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος χωρίς γκολ στο Περιστέρι και σε συνδυασμό με το 0-0 της Ξάνθης στη Λάρισα, αποχαιρέτησε την κατηγορία.

Σε αυτό το ματς της 7ης και τελευταίας αγωνιστικής των play-out του πρωταθλήματος, ο Ατρόμητος ήταν μεν βαθμολογικά αδιάφορος, ωστόσο θεωρητικά ήθελε τη νίκη που ίσως τον έφερνε πάνω από τον Αστέρα στο φινάλε, ώστε να ελπίζει σε κάποια τιμωρία ομάδας από τα play-off και να… τρυπώσει έτσι στις θέσεις που στέλνουν στην Ευρώπη. Από την πλευρά του, ο Πανιώνιος γνώριζε εξ αρχής ότι θα χρειαστεί καλύτερο αποτέλεσμα από αυτό που θα έπαιρνε η Ξάνθη στη Λάρισα, ώστε να περάσει την ακριτική ομάδα στη βαθμολογία και να αποφύγει την τελευταία θέση που (θεωρητικά) οδηγεί απευθείας στη Super League 2.

Μετά από μια ακόμη τραγική όμως εμφάνιση, πήρε το 0-0 μονάχα χάρη στις επεμβάσεις του Κότνικ και την αστοχία των Περιστεριωτών και ολοκλήρωσε το φετινό πρωτάθλημα ως ουραγός της Super League, αφού την ίδια ώρα η Ξάνθη έπαιρνε επίσης το 0-0 στη Λάρισα. Μετά τα συγκεκριμένα αποτελέσματα, οι Νεοσμυρνιώτες πέφτουν κατηγορία και πλέον ελπίζουν μόνο σε πιθανή αναδιάρθρωση του πρωταθλήματος για να αποφύγουν κάτι τέτοιο.

Βαθμός σωτηρίας για Ξάνθη

Αποστολή εξετελέσθη για τους παίκτες της Ξάνθης, καθώς ο σημερινός βαθμός κόντρα στην ΑΕΛ αποδείχθηκε… χρυσός, καθώς ο Πανιώνιος είναι αυτός που θα αποχαιρετήσει την Super League. Όσον αφορά την αναμέτρηση, είχε καλό ρυθμό από την αρχή, ωστόσο υπήρξαν αρκετές… μονομαχίες και νεύρα ανάμεσα στους παίκτες!

Αστέρας Τρίπολης-Λαμία 1-1

Αστέρας Τρίπολης και Λαμία στο τελευταίο ματς της σεζόν ήρθαν ισόπαλες με 1-1. Σε ένα ματς που ήταν βαθμολογικά αδιάφορο υπήρχαν εντάσεις, αλλά οι δύο ομάδες δεν προσέφεραν ιδιαίτερο θέαμα. Ανώτερος ο Αστέρας, ο οποίος δεν κατάφερε να μετουσιώσει τις ευκαιρίες σε γκολ. Τα γκολ πέτυχαν οι Κρέσπι και Μπιανκόνι.

«Κλείδωσε» την παραμονή του ο Παναιτωλικός

Οι Αγρινιώτες ήθελαν έναν βαθμό για να «κλειδώσουν» την απευθείας παραμονή στη Super League (ή να μην κερδίσει η Ξάνθη την ΑΕΛ) ενώ ο Βόλος ήταν βαθμολογικά αδιάφορος.

Με το «καλησπέρα» οι Θεσσαλοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα και να αγχώσουν τους γηπεδούχους, όταν έπειτα από κόρνερ και κεφαλιά του Μήτογλου η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

Οι παίκτες του Παναιτωλικού «απάντησαν» στις καλές ευκαιρίες με ένα σουτ του Ρόσα που πέρασε ελάχιστα άουτ στο 8΄.

Οι γηπεδούχοι σταδιακά ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, κυκλοφορούσαν γρήγορα την μπάλα, ωστόσο δυσκολευόντουσαν να πατήσουν περιοχή.

Στο 31΄κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ έπειτα από λάθος των φιλοξενούμενων που εκμεταλλεύτηκαν ιδανικά.

Ο Φεράρι επιχείρησε να γυρίσει την μπάλα στον τερματοφύλακα, Γκαραβέλη, ο Μπαϊροβιτς έκλεψε και πάσαρε στον Ντουάρτε ο οποίος με βολέ στην κίνηση βρήκε δίχτυα (1-0).

Ο Βόλος έψαξε το γκολ της ισοφάρισης πριν από την λήξη του α΄ημιχρόνου είχε μια καλή ευκαιρία τον Κυζυρίδη (39΄) ο οποίος αμαρκάριστος μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ κι (δεύτερο) δοκάρι έπειτα από σκαστή κεφαλιά του Γέντρισεκ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Χωρίς ρυθμό το ματς στο β΄ημίχρονο και χωρίς μεγάλες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Ο Παναιτωλικός «πάτησε» στο 1-0 που…σφράγιζε την παραμονή του και λίγο έλειψε να ζευγαρώσει τα τέρματά του με προβολή του Μπαϊροβιτς (78΄).

Στην αντίπερα όχθη ο Βόλος δεν ήταν το ίδιο επικίνδυνος όπως στο πρώτο 45λεπτο.