Στην Αναντολού το ντέρμπι της Πόλης, άνετα η Μπασκόνια πριν τον Ολυμπιακό

Η Αναντολού Εφές αναδείχθηκε θριαμβεύτρια στον τουρκικό «εμφύλιο» της 26ης αγωνιστικής της Euroleague, δίνοντας τέλος στις δέκα διαδοχικές νίκες της Φενερμπαχτσέ και μάλιστα στο «σπίτι» της. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν συνέτριψε με 106-74 τους γηπεδούχους, με το άστρο του Βασίλιε Μίτσιτς να λάμπει στο ντέρμπι της Πόλης, σημειώνοντας ρεκόρ καριέρας με 37 πόντους (4/6 δίποντα, 6/6 τρίποντα, 11/11 βολές, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και μόλις 2 λάθη).

Η Αναντολού Εφές «σκότωσε» τη Φενέρ από τα 6.75 (14/25 τρίποντα), βάζοντας τις βάσεις της νίκης από το πρώτο δεκάλεπτο (24-11), ενώ με την παραγωγικότητα της να παραμένει στα… κόκκινα μέχρι το τέλος του αγώνα, δεν αισθάνθηκε σε κανένα σημείο την… ανάσα της ομάδας του Ιγκόρ Κοκόσκοφ, η οποία «πλήρωσε» αστοχία (4/14 τρίποντα) και λάθη (14).

Με την αποψινή επιτυχία οι φιλοξενούμενοι «έπιασαν» τη Φενέρ στην κατάταξη (7η θέση) με 15 νίκες, έχοντας μάλιστα έναν αγώνα λιγότερο.

Εκτός του Μίτσιτς, η Αναντολού είχε… διψήφιους και τους Ροντρίγκ Μπομπουά (14π.), Σερτάκ Σανλί (13π.) και Σέιν Λάρκιν (11π.), ενώ από τη Φενέρ οι Νάντο ντε Κολό (24π.) και Γιαν Βέσελι (18π.) ήταν απελπιστικά μόνοι για την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 11-24, 39-53, 58-81, 74-106

Στη Βιτόρια, η Μπασκόνια πανηγύρισε την τέταρτη διαδοχική νίκη της βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 13-13 και συνεχίζοντας να κάνει όνειρα οκτάδας, πριν την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό (3/3). Οι Βάσκοι επικράτησαν άνετα με 87-67 του Ερυθρού Αστέρα, καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη από τη δεύτερη περίοδο, όταν και έτρεξαν επιμέρους σκορ 27-11, παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +21 (48-27). Οι Σέρβοι παρέμειναν στην προτελευταία θέση με ρεκόρ 7-19.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ο Γιουσούφα Φαλ, με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ και μόλις ένα λάθος.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 48-27, 66-48, 87-67