Στην Άρσεναλ το Community Shield

Η Άρσεναλ κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της σεζόν, αφού επικράτησε της Λίβερπουλ με 5-4 στα πέναλτι (1-1 κ.α.) στο καθιερωμένο Community Shield, στο Γουέμπλεϊ.

Η Λίβερπουλ απείλησε τέσσερα λεπτά μετά από την έναρξη του ματς. Ο Ρόμπερτσον έκανε την κούρσα από αριστερά, προσπάθησε να βρει τον Σαλάχ, ο Τέρνι γύρισε άτσαλα και ο Μαρτίνες μπλόκαρε.

Η Άρσεναλ άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό. Ο Σακά βρήκε χώρο από δεξιά, άλλαξε για την αριστερή πλευρά. Ο Ομπαμεγιάνγκ πήρε την μπάλα και με εξαιρετικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Άλισον.

Μάλιστα, ο Αφρικανός πανηγύρισε το γκολ που πέτυχε, στη μνήμη του Τσάντγουικ Μπόσμαν (“Black Panther” του κινηματογράφου, ρόλος από τον οποίο παγιώθηκε μέσω της ταινίας της Marvel), ο οποίος έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 43 ετών νικημένος από τον καρκίνο.

Στο 18ο λεπτό ο Ενκετία έκανε μετά από γύρισμα από δεξιά το σουτ κεντρικά εκτός περιοχής, ο Άλισον απομάκρυνε.  Στο 27ο λεπτό ο ίδιος από τη θέση περίπου που βρέθηκε ο Ομπαμεγιάνγκ στη φάση του γκολ, έκανε το σουτ. Δεν ήταν τόσο καλό, ωστόσο, για να απειλήσει άμεσα τον Άλισον.

Η μπάλα μετά το γύρισμα του Ρόμπερτσον στο 29′ πέρασε παράλληλα από την εστία του Μαρτίνες. Στο 51ο λεπτό οι ρεντς απείλησαν για την ισοφάριση. Ο Φιρμίνο κινήθηκε κεντρικά, έκανε το σουτ, η μπάλα όμως πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας που υπερασπίζεται ο Μαρτίνες.

Στο 55′ ο Μανέ βγήκε στην αντεπίθεση, στην πλάτη της άμυνας της Άρσεναλ, τετ-α-τετ με τον Μαρτίνες, ο οποίος σταμάτησε τον Σενεγαλέζο. Στο 59ο λεπτό ο Γιούργκεν Κλοπ πέρασε τον Μιναμίνο στον αγωνιστικό χώρο και στο 73ο ο Ιάπωνας ισοφάρισε.